אף אחד רוצה לבזבז אנרגיה

תכירו את אף אחד.
“אף אחד” הוא חלק מקמפיין חסכון בחשמל שעורכת ממשלת queensland באוסטרליה. חבר אוסטרלי שלומד איתי במכון ויצמן, וגר בבריסביין, הביא לי את ערכת שימור האנרגיה שאפשר לקבל חינם כחלק מפרויקט ממשלתי שמעודד חסכון בצריכת חשמל ודלקים למיזוג, חימום מים, וכל צרכני האנרגיה הגדולים בבית האוסטרלי – שדומים מאוד לבית הישראלי אגב. הכותרת של הקמפיין היא climatesmart, מה שמצביע על החיבור לשינוי האקלים. אך היא מדגישה בד בבד את החסכון בצריכת החשמל הצפוי.

השרות שמוצע בחינם הוא הזמנה של טכנאי אנרגיה שבא לבית , מתקין מד צריכת חשמל (כמו הוואטומטר שמשווק בארץ), מתקין נורות חסכוניות, וראש מקלחת חסכוני במים ומשאיר חוברת עם מדחום שכוללת הסברים מפורטים באיך להשתמש במד החום כדי לחסוך חשמל. כך נראית החוברת –

מתי ממשלת ישראל תשלח לי איזה עלון בתוך שקית מתכלה!?

בתוך השקית, המדחום הוא האביזר הכי בולט

העלון ממליץ לכם לקחת את המדחום ולשים מתחת לברז המים במטבח, ולראות אם התרמוסטט של הבוילר שלכם לא מכוון גבוה מדי (הרבה בזבוז חשמל כאן). לבדוק את הטמפרטורה שיוצאת מהמזגן שלכם (עוד מקום לחסכון ניכר. בחורף, ובקיץ).

מד האנרגיה שהם מתקינים (בחינם! המחיר שהצרכן משלם עבור השרות הוא 50$, וניתן לקבל rebate של 50$ מהממשלה. זו אמנם שיטה מרגיזה, ומאוד אמריקאית, לקבל משהו בחינם – כי צריך להתאמץ בשביל זה – אבל זה בכל זאת בחינם לאחר קבלת ההחזר) דומה מאוד לוואטומטר שאיל ביגר ואריאל רוטשטיין משווקים בארץ

שני הפריטים האחרונים בשקית הם עלון המפרט פעולות נוספות שניתן לעשות בבית

באמצע העלון יש דף , שהוא בעצם מדבקה שאפשר לקלף –

קשה לראות, אך המדבקות האלה הם תזכורות לחלק מהשינויים ההתנהגותיים שחוסכים – “כבה את האורות כשאף אחד לא בחדר”, “בקיץ קרר ל 28-24 מעלות” וכדומה. לבסוף , מצורף מגנט עם שמות ספקים של מוצרים חוסכי אנרגיה

טוב, מה אפשר לעשות חוץ מלקנא באוסטרלים??
אני חושב שהמון! קודם כל, כל אחת מהעצות שהם נותנים רלוונטית גם לנו. לגבי מדי צריכה – אפשר לקנות גם בארץ. כן, זה לא חינם, אני יודע. אבל זה יחזיר את העלות אם תשתמשו בזה כדי לשנות את ההרגלים של כיבוי מכשירי חשמל בבית. תתפלאו כמה זה יחסוך.
וכמובן – אפשר לנסות להפוך אותנו לאוסטרליה, מבחינת הקשר של רשויות החוק לנושאי בריאות וסביבת החיים שלנו. הנה העצות של איתמר כהן בנושא.
קואופרטיב האנרגיה המתחדשת שקם לו באופן רשמי השבוע, הוא עוד אפשרות להכיר עוד אנשים שרוצים לשנות בנושא הזה. בקשר לוואטומטרים אני התחלתי תכנית השאלה צנועה (4 יחידות) במימוני, ובמסגרת הקואופרטיב, שבשאיפה תעלה את הצריכה הביתית של 4 משפחות על הרשת – באתר הקואופ –  ותהיה קטליזטור לדבר על כמה שינויים בהרגלי הצריכה יכולים להקטין את התלות שלנו בדלקים מזהמים (צריך לזכור את המספר הבלתי נתפס של 1500 איש שמתים בשנה באזור גוש דן בלבד ממחלות נשימתיות. חצי מהזיהום בארץ יכול להיות באופן גז מיוחס לצריכת חשמל.)

About חנן

טיסנאי (חופשיים) שעשה הסבה תחביבית לטורבינות רוח קטנות אחרי הצבא (2001). בוגר הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון (2006), ומכון ויצמן (Msc אנרגיה סולארית וארוסולים 2010), עוסק ועסק בתחום אנרגיית הרוח (בונה טורבינות רוח מ-2001) , אנרגיה סולארית (PV ותרמית), אופניים חשמליים (עוסק בתחום מ-2005) ואנרגיות מתחדשות בכלל. נכון ל-2011 - עושה דוקטורט בטכניון, בנושא "מיקום אופטימאלי של טורבינות רוח באזור הררי".
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published.