FreedomEbikes על אופני ברומפטון מתקפלים

ביקורת חדשה, אני חושב ראשונה בשנתיים האחרונות.

אז אני סוף סוף יומם על אופניים חשמליים. בעצם, מ-2005 עד ללפני חצי שנה,לא ממש נסעתי יום יום על אופניים חשמליים. טיילתי איתם ברחבי הארץ, הובלתי איתם רמקולים ברחבי תל אביב ועשיתי רעש, ותקופות קצרות נסעתי עימם לעבודה. אבל לא לתקופה ארוכה. כל זה השתנה כשהחלטתי לחזור לטכניון באוקטובר 2010, והבנתי שלא כמו בתקופה הראשונה (אך, חיי הרווקות…) אני לא אוכל להתגורר בחיפה. כך שמדובר בתחבורה ציבורית. אני חובב רכבות, וכבר מכיר את השילוב בין אופניים מתקפלים לרכבת (היו לי Montague במשך התואר הראשון. האופניים בתחתית הפוסט הזה) היטב, אבל הפעם – אני ארצה לעלות את הכרמל כל יום. מה הפתרון? אופניים מתקפלים חשמליים כמובן! עכשיו, כשזה מגיע לאופניים מתקפלים, אין על הברומפטון. אני לא רוצה להתחיל פה דיון על אופניים מתקפלים, אבל אני קראתי הרבה על זה וכבר הרבה זמן חיפשתי תרוץ לרכוש ברומפטון. לאחי התאום יש דאהון, אולי האופניים המתקפלים שנותנים best value for money, אבל זה לא אותו דבר. הם בכל זאת לא תוכננו להתקפל לגודל כה קטן, ובנוחות כה גדולה לגלגל אותם ממקום למקום גם שהם מקופלים, לאורך רציף הרכבת למשל. אז איזה קיט חשמלי נכנס לתוך גלגל של ברומפטון? אני, כידוע לכל מי שמתכתב איתי, חובב גדול של מנועי hub. הם משאירים את האופניים עם אותם מימדים, בלי שום דבר שבולט מלמטה ויכול לחטוף מכות, והם יותר שקטים. אבל לברומפטון יש מזלג צר יחסית, מה שמפריע למנוע להיכנס. אז בררתי, ומצאתי שיש מספר חברות בעולם שעושות כיום קיט שמתאים למזלג הקדמי של הברומפטון (עם שינויים מינימאליים – על זה בהמשך), ואחת מהם יושבת כאן, בירושליים. (השנייה בניו יורק, והשלישית באנגליה)

הבדיקה: אופני ברומפטון עם קיט של Freedom E-bikes

Freedom E-bikes

Aviva Hirshman, Sales & Marketing

Email: aviva@freedomEbikes.com

Cell: 052 618 6599

התמונה היא של חבר, שהתחיל אצלי את הערגה לברומפטון החשמלי.
שורה תחתונה: הקיט והברומפטון נועדו אחד לשני. מעולה לעליות, קיט 250 וואט משובח!
בנוסף – תמיכה מצוינת של החנות, בלי בולשיט וחצאי אמיתות כמו שלעיתים נתקלים בהם בשוק הזה. אדיר פוטרמן מ-Freedom מסביר את היתרונות, ואת היכולות של הקיט באופן אמיתי וכנה. ראוי להערכה.
בעיות – אחריות השלדה של הברומפטון נפגעת כתוצאה מהרכבת הקיט (לא יקרה באופניים אחרים), ויש סריטה של הברומפטון כתוצאה מצנור הפלדה שמגן על היציאה של הכבל מהמנוע. בנוסף, החיבור והפרוק של הבקר מהסוללה נעשה ע”י מחברי DIN, שחיבורם והוצאתם קשים יתר על המידה, ויוצרים ניצוצות מיותרות.

נתחיל בוידאו נחמד שצילמתי, של דורית בנט ממנהלת אילת אילות לאנרגיות מתחדשות, מתנסת בקיט הזה (פעם ראשונה על אופניים חשמליים תמיד מעלה חיוך! אפקט משעשע מאוד.)

בקיט הזה אני משתמש ביום יום לעלות את הכרמל, כך שהמספרים שאני אפרסם פה הם מהמדידות שלי ביום יום, ובנוסף מדידות של יוני על הקיט שלו באזור תל אביב במסלול דומה לזה שבו בדקתי את הקיטים הקודמים שניסיתי – eZeeBike ו-ecoRide.  את המדידות אני עושה כרגיל עם ה-cycle analyst המצוין (תמונה למטה) שבעיניי הוא שותף אמיתי לכל קיט חשמל, כולל זה. הדרך היחידה לראות מה מצב הסוללה, ולעקוב אחר מחזורי הטעינה של הסוללה כדי לראות כמה אתה קרוב למספר הטעינות שמבטיח היצרן, בשביל להכין את הכסף לסוללה הבאה!

אז האופניים כאמור הם ברומפטון M3L. הקיט הוא מנוע hub קדמי, 250 וואט נומינאלי, עם בקר של 12 אמפר ומצברי ליתיום מתקדם של A123 במתח 39.6 וולט (12 תאים בטור) וקיבולת של 2.1 אמפר-שעה. כ-91 וואט-שעה. זה אחד הייחוד של הקיט הזה עבור אופניים מתקפלים, לעומת קיטים אחרים, ולעומת הקיטים הנמכרים בחו”ל לברומפטון. הסוללה קטנה לפי התכנון – לפי הראייה של Freedom E-bikes, מכיוון שהקיט מתלבש על אופנים מתקפלים, הרוכב נוסע נסיעות קצרות על האופניים, שאותם הוא משלים עם נסיעות בתחבורה ציבורית (למשל יוני – נסיעה בתוך תל אביב לתחנת הרכבת, רכבת לקריית גת, ועוד נסיעה קצרה לעבודה בתוך קריית גת). לכן אין סיבה לסחוב סוללה גדולה, כבדה ויקרה. יש לומר ש-Freedom E-bikes מרכיבים את הקיט הזה גם על אופני 26″, ושם אני לא בטוח כמה סוללות הם שמים.

בנוסף, הקיט כולל ידית מצערת כמובן. אני ביקשתי מאדיר פוטרמן מ-Freedom שירכיב לי את הקיט, ובאתי לאסוף אותו בירושליים. למעשה, הקיט הזה שונה מעט משאר הקיטים שהראתי כאן קודם – כי הוא מיועד להתפרק. הבקר והסוללה יושבים בתוך התיק הקדמי של הברומפטון. תיק זה, והמתאם שלו, הם עלות נוספת על פני האופניים עצמם, אך לדעתי הם חובה בלי קשר לקיט החשמלי.
היציאה מהמנוע ומהמצערת נגמרת בתקע מאוד מאסיבי, שתוכנן במיוחד בשביל קלות החיבור והניתוק שלו. מכיוון שקיפול האופניים הוא פעולה המתרחשת לעיתים קרובות – בכל עליה על האוטובוס/רכבת, ואצל חלק גם בהגיעם הביתה. לכן תכננו ב-Freedom את השקע הגדול הזה. באופן עקרוני – אלו הם שלבי הקיפול של הקיט:
המצבר והבקר יושבים באחד הכיסים האחוריים של התיק. הנה תמונה נוספת של המצבר נכנס לכיס (זה לא חלק רגיל מתהליך הקיפול, אז שמתי קישור לתמונה ולא את התמונה עצמה, על מנת לא לבלבל.)

שלב ראשון – ניתוק המחבר, והורדת התיק. ומכאן הלאה – קיפול רגיל של אופני ברומפטון

התמונה האחרונה חיונית רק עבור הרכבת, שעודה דורשת שהאופניים המתקפלים יהיו מקופלים… תקועים בעבר לצערי. אם כי חלק מהגאונות של הברומפטון, היא שהמיקום של כיסוי הבד הזה הוא בפאוץ מאחורי המושב (שמשאיר את החלק התחתון חשוף – ואפשר לגלגל את האופניים כמו עגלה!). תענוג.


ביצועים: אם כן, סוללה בודדת של 2.1 אמפר-שעה על 39.6 וולט. סכ”ה 91 וואט-שעה. אלו סוללות של A123, אולי יצרני סוללות הליתיום הכי מתקדמים בעולם, ותחום המתחים שלה שונה מסוללות ליתיום-יון, או ליתיום-פולימר אחרות. הטווח ש-Freedom E-bikes רושמים הוא בין 10-15 ק”מ (כמצופה – סוללה קטנה). יוני מדד מעט פחות מזה, עם סוללה חדשה. במסלול שטוח ואופייני בתל אביב (כפי שנבדקו שאר הקיטים בבלוג הזה) מצאנו טווח של 8.4 ק”מ – ללא דיווש בכלל (בדומה לאופן בו נבדקו הקיטים האחרים), לאחר שנמשכו מהסוללה 2.1 אמפר-שעה – כלומר הסוללה באמת מכילה את כמות האנרגיה שהיצרן מבטיח. בנוסף, בעליה של דיזינגוף (בין הסנטר להיכל התרבות) המהירות הגיע ל- 18 קמ”ש. צריכה מקסימלית היתה 455 וואט – כ-12 אמפר הגבלת הזרם של הבקר. בעליה של קפלן – מהירות מקס’ 20 קמ”ש.
בעליה של שד’ ירושלים – 7-8 קמ”ש (אבל הסוללה כבר היתה קרוב לסוף ההספק שלה). מהירות השיוט במישור כ-22.5 קמ”ש, כשהמנוע צורך כ-100 וואט. בדיקת נצילות ההטענה מהקיר גם כן טובה, כ-85% ניצולת הטענה (בדיקה עם מד הספק כפי שמצולם כאן).

אך כמובן, התענוג והרעיון באופניים חשמליים – הוא שאתם לא מפסיקים להשתמש בהם כאופניים. מדוושים, ונעזרים במנוע בעיקר בעליות ונגד הרוח. כך הטווח גדול יותר, וההזעה מינימאלית. אז אני כאמור – עולה עם האופניים האלה את הכרמל. אני, בעליות של חיפה עם דיווש מינימאלי לא יורד מה-14 קמ”ש. וכזכור – למרות שהבדיקות הן ללא דיווש כדי להשוות בין כל הקיטים, צריך לדווש עם אופניים חשמליים – זה כלי היברידי! 🙂 ידעתי שאצתרך סוללה טיפה חזקה יותר, אז לקחתי 2 סוללות המחוברות במקביל, כלומר מצבר של 182 וואט שעה.
עלות: העלות של הקיט עם האופניים היתה 10,780 ש”ח, מתוך זה 4300 עבור הקיט עם 2 סוללות (סוללה נוספץ – 225$, כ-750 ש”ח), 5300 עבור אופני ברומפטון M3L, והשאר עבור התיק הקדמי ( 810 ש”ח C-bag + מתאם חיבור) כיסוי (214 ש”ח) ותוספת ה-eazy wheels עבור 157 ש”ח (גלגלים גדולים יותר שמחליפים את הגלגלים המקוריים עליהם מתגלגל הברומפטון כשהוא מקופל) . הקיט מתומחר סביר, אך הברומפטון לא זול, אך לעניות דעתי שווה כל שקל.

———————————————————————————————————————–

ההרכבה של הקיט כרוכה בשינויים מינימאליים של האופניים, אך שינויים כאלה שמורידים את האחריות על השלדה, כי הם כוללים הרחבה של החיבור של הגלגל הקדמי היכן שממוקם המנוע. אותי זה לא הטריד, מתוך הניסיון הרב שיש ברשת עם אופני ברומפטון (ולא מדובר על שיוף רב, פחות מחצי מ”מ). בנוסף, היציאה של הכבל מהמנוע, שהיא דרך ציר הגלגל, מוגנת ע”י צנור פלדה המקיף אותה ומונע מעיכה. הצנור הקטן הזה בולט יותר מהציר המקורי, ונוטה לשפשף את השלדה בקיפול. מהניסיון של אדיר מ-Freedom E-bikes אין פה בעיה מעבר לגרוד הצבע. בינתיים – גם אצלי זה כך, ראו תמונות. כמובן – אני מקווה שהם יתקנו את זה. פתרון אחד אפשרי יהיה להזמין מנועים בהם היציאה של הכבל היא מהצד השני.
הערה: מאז שכתבתי את זה, החברה מוסיפה שני דיסקות על מנת להרחיק את היציאה של הכבל מהשלדה, ואני הוספתי את שני הדיסקות בהתאמה. זה מוריד את המגע, אך גורם לכך שהאופניים המקופלות נפתחות יותר בקלות.

paint scratchאני עולה עם הקיט את הכרמל כאמור. עליית הכרמל לוקחת לי כ-100 וואט שעה, כשאני עושה אותה מתחנת חיפה מרכז השמונה עד לטכניון, במסלול הזה – (שמתחיל בתל אביב עם רכבת ישראל)
carmelBikeBrompton

מהירות ממוצעת – 20 קמ”ש! עם פידול כמובן, אבל ההרגשה היא כמו נסיעה קלה במישור, עם הזעה מינימאלית. כיף אדיר. למעשה, אני חושב שעד שהתחלתי להשתמש באופניים חשמליים בעליות באופן יום יומי לא הבנתי איזה כלי אדיר זה אופניים חשמליים לעיר הררית! כתבתי על זה כמובן, אך לא חוויתי את זה. אדיר!
עוד אחד מהיתרונות של הברומפטון כאופניים מתקפלים הם הגודל שלהם. והקיפול ומהירות הקיפול, אינם נפגעים כלל כתוצאה מהרכבת הקיט של Freedom. הגודל הקטן של הברומפטון מאפשר להכניס אותם כמו מזוודה בין מרווחי הכסאות של הרכבת! (כשהיא לא שובתת זאת אומרת)

Bike in Trainנקודה נוספת שצריך להזכיר, היא המטודולוגיה של פרוק הקיט. אם אתם קונים את הקיט עבור אופניים רגילים – החלק הזה לא רלוונטי עבורכם. אך למי שקונה את הקיט עבור הברומפטון או הדאהון – כלומר אופניים מתקפלים – שלבי הפרוק הם כמו שכתבתי למעלה, רק עם תוספת אחת – הבקר והסוללה נמצאים בתיק, באחד הכיסים הצדדיים. לאחר שפרקתם את האופניים ואתם יושבים באוטובוס/רכבת/משרד או בית, אתם תרצו לפרק את הבקר מהסוללה. למה? כי הוא מושך בין 2-3 וואט במצב שהוא לא עובד, וזה ירוקן את הסוללה לאורך זמן (צריך יותר מיום, אך כששוכחים שוכחים). הבעיה – היא שהחיבור של הסוללה נעשה במחברי DIN, שהם אומנם קומפקטיים מאוד, ולכן מצוינים לטיסנים חשמליים למשל, אך החיבור עצמו הוא קשה, והמגעים חשופים (של התקע) וכבר קרו מקרים שמשתמש הצליח לקצר את הסוללה באופן רגעי. בנוסף, החיבור והניתוק נעשה כשהבקר עובד (אין לו מתג on/off כמו בבקרים של www.ebikes.ca למשל), ולכן יש ניצוצות בכל חיבור ופרוק. לא מפריע אצלי, אך משתמש אחד איתו אני בקשר מדווח על כיסוי פיח על המגעים שנוצר עקב הניצוצות האלה. בקיצור – גם כאן אני מציע ל-Freedom פתרון, להתקין מתג on/off, או לעבור למחברי anderson power pole למשל.

כרגיל, אני ממליץ על הוספת ה-cycle analyst לקיט – מד דלק אמיתי. לא סתם נורות חיווי על המתח, אלא מד של כמות האמפר-שעה שנפרקו מהמצבר. אמנם ההרכבה על הברומפטון אומרת שתצתרכו לפרק עוד שני מחברים כל פעם, אך לטעמי זה שווה את זה. הנה אדיר על הברומפטון עם ה-cycle analyst שלי:

מבחינת עלות לק”מ, מדובר בסוללה של 91 וואט שעה (מדוד כפי שאמרתי), ואם נחשב עלות ללא דיווש (כך עשיתי במבחני דרך הקודמים – ולמרות שכפי שהדגשתי לא כך רוכבים על אופניים חשמליים, זה השוואה חסרת פשרות שלא מתייחסת לכושר של הרוכב. כמובן שהמחיר לק”מ כשתדוושו יהיה נמוך יותר) עם אחריות של שנה – כלומר 365*8.4 = 3066 ק”מ, עבור עלות של 225$ (לקחתי 787 ש”ח לפי יחס ההמה ב-15.5.11) כלומר כ-26 אגורות לק”מ. מחיר דומה לקיטים האחרים שבדקתי. כמובן – הסוללה אמורה להחזיק לפי היצרן יותר מ-1000 מחזורי טעינה, כך שאני מצפה לעלות של 1/3 מהעלות הזו, גם בלי דיווש.

אז בקיצור – אני ממליץ על הקיט הזה, ועל חברת Freedom E-bikes באופן כללי. קיט מצוין, שרות מצוין, כמה שיפורים קטנים בהקשר לברומפטון – ובכלל יהיה פה מוצר מושלם.

תוספות – כשלון גיר
אני נוסע על האופניים מאז רכשתי אותם, באפריל 2011 לערך. בסוף אוקטובר המנוע הפסיק לעבוד (כפי שאפרט מיד), לאחר שהוא נתן אותות ע”י רעשים פנימיים לא אופיניים מדי פעם. חשוב לציין שאני משתמש כבד במנוע – אני עליתי את פרוייד (העליה בין פני הים, תחנת הרכבת “חוף הכרמל” בחיפה, אל הטכניון – כ-240 מטר מעל פני הים) מספר פעמים בשבוע בכל התקופה הזו. אני מודד את הצריכה של המנוע, והיא היתה כ-450 וואט קבוע לאורך רוב העליה (תו”כ שאני מדווש), משהו כמו 10 דקות כל פעם. זה עבודה של פי 2 מההספק הנקוב של המנוע. זאת לומר – המנוע צריך לדעת לעבוד בתחום הזה (זה בול בהגבלה של ה-12 אמפר שהבקר נותן לו), אבל זה התעללות. הכשלון שגרם להפסקת המנוע הוא שבר בגיר. התמונות פה מראות איך נראה הגיר הפלנטרי של המנוע, ואת הטבעת החיצונית של הגיר שנסדקה וגרמה לכשלון.

אדיר מ-freedom-ebikes החליף לי את המנוע, הוא נמצא באחריות עדיין. תיאמתי והגעתי אליו – כפי שכבר ציינתי למעלה השרות ש-freedom-ebikes נותנים הוא מעולה. זה לא מחליף את העובדה שזה לא היה צריך לקרות. לפי הבנתי מאדיר הם מחליפים את הטבעת הבעייתית בכל המנועים מאותה אצווה (batch) שנמצאים אצלם והיא לא תחזור. אך וודאו זו לפני שאתם רוכשים את הקיט.

42 Responses to FreedomEbikes על אופני ברומפטון מתקפלים

 1. יחיאל says:

  אז זהו…. אני חייב להודות לחנן – קניתי את הfreedom bikes

  אז מה יש לי לספר…. אחרי נסיעה ראשונה לעבודה (וחזור)

  טוב… אני חייב להתחיל להגיד – אני גר בירושלים – עם כל העליות והירידות.
  מרחק נסיעה לעבודה 5.3 ק”מ. יש הרבה עליות וגם ירידות.

  הטענה אחת הספיק בדיוק להלוך וחזור – זה נגמר בדיוק כשהגעתי לכניסה לבית (אבל ממש בול)

  בעליות, מרגישים עדיין שזה עליה – אבל ממש עוזר, מריצים אותה במהירות של בערך 20קמ”ש – שזה יפה לעליה קשה.

  נסעתי עם עוד מישהו, פשוט עקפתי אותו, לא יכלתי לנסוע בקצב שלו. היה איטי מדי.

  לא מזיעים (ממש טיפה – פחות מאשר כשעומדים בשמש ביום חם מאוד).

  כנראה שאקנה עוד סוללה שאפשר להרכיב במקביל בכדי להגדיל את הטווח – שזה ממש נהיה חובה עם רוצים לעשות נסיעות לסידורים ושאין מקום להטעין

  היה יכול להיות נחמד מערכת שאין במצערת (כמו bionx) כי בסה”כ לא צריך את זה אם זה אוטומטי כמו בbionx.

  זמני נסיעה:
  רכב פרטי – בין 15 ל20 דקות
  אוטובוס – בין 40 דקות לשעה ורבע (צריך 2 אוטובוסים)
  אופניים – 25 דקות (בגלל שנסעתי עם מישהו בלי שלא היה לו מנוע) אבל אמור לקחת בסביבות 20 דקות

  ניסיתי בעבר אופניים עם מנוע שמתחבר לשרשרת – ממש לא ממליץ עליהם – השרשרת נפלה 3 פעמים בדרך לעבודה. אך המנוע יותר חזק (אפילו שגם הוא 250 ). וטווח קצת יותר – לא בדקתי בדיוק כי לא אהבתי כי השרשרת נפלה (דרך אגב, חנות האופניים הפסיק למכור אותם – כי לאחר כמה זמן היו רק תקלות איתם). זו הסיבה שרציתי עם מנוע בתוך הגלגל.

  מסקנה:
  יתרונות :
  – ממש עוזר בעליות ובמישור.
  – יותר מהר מאוטובוס.
  – אפשרות לשים את המטען בתיק שמגיע עם הערכה – כך שניתן להטעין בעבודה (גם עם 2 סוללות)
  – הטענה תוך שעתיים
  – מנוע בתוך הגלגל – מאפשר ירידה ועליה קלה של מדרגות (לא כמו שאמרתי לגבי דגם אחר)

  חסרונות:
  – טווח של 10 ק”מ (סה”כ כלל עליות וירידות)
  – היה אפשר עוד קצת כח (אולי מנוע יותר חזק – אבל זה לא חוקי)
  – היה יכול נחמד מערכת כמו BIONX שהמנוע בגלגל האחורי, כך שלא צריכים מצערת.
  – קשה להרכיב עם אופניים TREK 4300 אבל אפשרי.

 2. אייל גורן says:

  קודם כל תודה על ביקורת טובה.
  רציתי לשאול לגבי הבטיחות של הקיט. לרוב הקיטים יש מעצורים שנגיעה בהם מנתקת את המנוע. האם הנל לא קריטי? האם הקיט של פרידום איבייקס בטיחותי?
  ושאלה נוספת למגיב מעליי: גם אני חשבתי להתקין את הקיט על טרק4300. אתה יכול להרחיב באיזה בעיות נתקלתה?

 3. יחיאל says:

  הי,
  נכון שיש קיטים שברגע שברגע שנוגעים במעצורים המנוע מפסיק. נכון שזה יותר בטיחותי, אבל עם כל מה שנסעתי לא ראיתי שיש ממש צורך בזה. כיוון שבדרך כלל אתה מפעיל את המנוע כל הזמן רק בעליות – ואז אם אתה צריך לעצור אתה פשוט מפסיק את המנוע ואתה מעט.
  במישור אתה זה גם לא מפריע.

  אז מה הבעיות שך הרכבת הקיט ב-TREK 4300. אומנם אני לא התקנתי – חנות האופניים התקינו.
  – האום שמיועד להחזיק את הגלגל שמגיע עם הקיט לא מתאים. ויש צורך למצוא חליפי – עכשיו האופ מורכב על חוט חשמלי – שזה אומר שצריך לחתוך את החוט – ואז לעשות הלחמה קטנה ולשים סרט בידוד כדי לסגור. זה ממש לא אסון אבל קצת מפריע שצריך לעשות את זה.

  – המצערת קצת מפריע למערכת ההילוכים – אז צריך לשייף ממש טיפה מהכתפור של העברת ההילוך. זה הכפתור שמעלה הילוך. זה לא מזיק.

 4. שרה says:

  יתכן והאופניים לא חוקיים כיוון שההפעלה נעשית באמצעות מצערת(ולא באמצעות פידול)?

  האם המנוע מתאים גם לאופני ברממפטון שהגלגלים בהם הם 20 אינץ’?

  תודה

 5. שרה says:

  האם המנוע מתאים גם לאופני ברממפטון שהגלגלים בהם הם 20 אינץ’?

  יתכן והאופניים לא חוקיים כיוון שההפעלה נעשית באמצעות מצערת(ולא באמצעות פידול)?

  תודה

 6. חנן says:

  המנוע מתאים לאופני ברומפטון (שהם 16 אינץ אגב), כפי שמוראה בפוסט.
  וכן, חוקי זה ללא מצערת, אז זה לא עונה על הדרישות. אבל ההספק והמהירות חוקיים (250 וואט 25 קמ”ש). כמו כן – לא בעיה לשים מצערת אוטומאטית pedelec שמופעלת מהפדלים.

 7. שרה says:

  תודה. רוב המקומות שראיתי, בחיפושי אחרי אופניים חשמליים מתקפלים,

  מוכרים אופניים עם מצערת ולא מזהירים שאופניים כאלה חייבים רשיון וביטוח.

 8. יחיאל says:

  מה זה חייב רשיון וביטוח?
  איפה עושים את זה?
  איפה ניתן להשיג את המצערת אוטומאטית pedelec?

 9. חנן says:

  שלום שרה – מי אמר לך שצריך רשיון לביטוח לאופניים חשמליים? אני לא מכיר שום דרישה כזו. אופניים חשמליים תחת ההגדרות של התקן הישראלי הם כמו אופניים בדיוק מבחינת החוק, ושכאלה אינם צריכים לא רשיון ולא ביטוח.
  המצערת הופכת את האופניים ללא חוקיים – אך אני אישית מתנגד לכך, וחושב שזה החלטה אומללה, וללא קשר, עוד לא שמעתי על אכיפה של הענין הזה. אופניים לא חוקיים הם בדיוק כאלה – לא חוקיים. הם אינם מחייבים רשיון וביטוח, כי הם לא חוקיים.

  יחיאל – לגבי מצערת מופעלת פידול – פשוט תבקש כזו ממי שמוכר את האופניים. החנויות צריכות לדעת איך לחבר כזה, כל בקר היום יודע להממשק לזה במקום/בנוסף למצערת. יכול להיות שחלק לא ירצו לעשות אז זה מסיבותיהם שלהם, אבל זה אפשרי.

 10. שרה says:

  תודה על התשובות.

  רכשתי.

  הקיפול – גאוני, ידידותי, קל ללימוד ולכן מתאים לשצורך שלי, לשלב אופניים עם תחבורה ציבורית.

  המשקל הקל יחסית גם הוא מאוד עוזר.

  כיוון שיש דברים שאצטרך להתרגל אליהם, למשל גלגל 16

  אינץ’ שקצת גורם להרגיש בליטות במסלול, אחכה עם לשתף מעבר למה שכתבתי.

 11. עמנואל says:

  אני נוסע כבר שלש שנים על אופניים עם מנוע שמניע ישירות את השרשרת ועברתי איתו כבר כמה אלפי קילומטרים. לטעמי היתרונות שבו עולים על המגרעות. אם השרשרת נופלת, זה בגלל אחת משתי סיבות – או שהמנוע לא הותקן כראוי (לא מאונך לשרשרת או שגלגלי השיניים שלו לא ממוקמים מתחת לשרשרת), או שהורדת להילוך נמוך (שממילא אין בו צורך כשאתה משתמש במנוע). המנוע שלי היה מורכב על אופני 20″ ועכשיו הוא על אופני 28″ ובשני המקרים אין שום צורך לרדת מתחת להילוך שלישי.

 12. יחיאל says:

  עלי לציין שניסיתי את המנוע שמחובר לשרשרת רק יומיים – ונפל כמה פעמים – ולא ירדתי פחות מהילוך 3.
  אבל כשאני כבר רוכב זמן מה עם המנוע שבתוך הגלגל. אני יכול להשוות.
  המנוע שמחובר לשרשרת יש יכולת משחק הרבה יותר גדול, מה שנותן בסופו של דבר יותר כוח בעליות.
  שזה יתרון בולט. אבל בתוך כשהשרשרת נפלה כל הזמן – הותיר את היתרון כקטן, כי לא היה לי נעים לרדת להרכיב בחזרה כל הזמן.
  בנוסף, החנות שבסוף קניתי הספיק לעבוד עם מנוע כזה…. כנראה שהמרכיב לא היה הכי מקצועי.
  המנוע שבתוך הגלגל אומנם פחות חזק, ולא היו לי תקלות (עם האופניים) – המטען הפסיק לעבוד – והשירות היה מעולה – באותו היום החילופי לי…. רק לחשוב שאם הייתי קונה רחוק מאיזור המיגורים הייתי סובל כדי להחליף.

  שווא לקנות ליד הבית… ולא לנסות משהו יותר זול במקום אחר, או אולי משהו אפילו קצת יותר טוב.

 13. שרה says:

  הברומפטון ואני העמקנו את הקשר. החלפתי כסא, הוספתי כיסוי ג’ל והנסיעה הפכה לידידותית יותר. שילוב האופניים בנסיעה ברכבת היה קל מאוד, בעיקר הודות לקלות הקיפול וקלות המשקל. הודות לקיפול, בני יכל להיכנס איתם, כשהם מכוסים, גם לקניון.
  החיבור החשמלי מאוד לא נחמד, מסורבל, לא יפה ולא ניתן לניתוק תוך כדי נסיעה בהעדר מתג.
  כיוון שהדיווש חביב, הטווח הקצר של הסוללה לא היווה בעיה של ממש במסלול שלי.
  בנתיים נראה לי שיתרון האופניים בשילובם בתחבורה ציבורית.
  קצת חבל לי שהאופניים האלה לא יכולות להחליף את האופניים החשמליים (DNA 3) שברשותי, בעיקר בגלל צמיגי הברומפטון וטווח הנסיעה שלהם. אולי בהמשך יתברר לי אחרת.
  ושוב, כפי שכתבתי, חרף מחירם הגבוה, הברומפטון החשמלי נראה קנייה שמתאימה לצרכים שלי ופותרים אותי מהצורך ברכב פרטי (נוסף לרכב המשפחתי).

 14. Some people have commented about difficulties changing the tyre when the cable from the motor is attached to the bike.
  There is a simple solution – Just remove the throttle (by un-tightening the little screw underneath the throttle).It takes 10 seconds. Then you can remove the whole wheel and throttle from the bike to make it easier to change the tyre.

 15. אתי says:

  היי חנן
  ראיתי שכתבת שהתיק של הברומפטון מאפשר לגלגלאת האופניים כמו עגלה, שזה בדיוק מה שאני מחפשת בשביל הרכבת.
  תוכל לציין פה דגם מדויק, ואם רכשת בארץ אז איפה ובאיזה מחיר?
  אין לי אמנם ברומפטון אלא משהו זול בהרבה, תל אביב 6 של רוזן מינץ, אבל
  אני רוצה פתרון נח לנשיאה שלהן ברכבת בלי לסחוב אותן כל הכתפיים.
  אם לא אמצא משהו אקח לתופר לתפור לבד, אבל מעדיפה למצוא משהו מוכן ולא להתעסק עם התכנון.. 

 16. שרה says:

  אתי
  על הברומפטון עצמם מורכבים גלגלים קטנים שמאפשריםאת גלגול האופניים אחרי קיפולם.
  כיסוי האופניים המועדף עלי בברומפטון הוא כיסוי פתוח כלפי מטה.
  כיסוי כזה מספיק ברכבת.

 17. אסף says:

  יחיאל/שרה/חנן/משתמשי קיט פרידום אחרים, שלום רב

  אני שוקל אם לקנות קיט זה, רציתי לשאול אותכם אחרי שימוש של חצי שנה + וצבירת ניסיון עם הקיט, האם נתקלתם בבעיות בקיט, האם הוא עדיין עומד בציפיות ואיך הוא מתמודד עם עליות של כ6%?

  אשמח לכל תובנה שתוכלו לתת לי
  תודה
  אסף

 18. שרה says:

  האופניים ברשותי כחודשיים. כיוון שאנו מרוצים, רכשנו זוג ברמפטון חשמלי נוסף.
  לא נתקלתי בבעיה בעליות.
  בדוק איך אתה מסתדר עם גובה הכידון, כיוון שהוא אינו ניתן לכיוונון.
  בהצלחה
  שרה

 19. אתי says:

  תודה על התגובה שרה.
  אין לי ברופמטון אלא אופניים פשוטות וגדולות יותר במצב מקופל, אבל ראיתי שיש פתרונות של כיסויים שמתלבשים על האופניים ומאפשרים לגלגל אותן (על גלגלי האופניים) במצב מקופל.
  משהו כזה: http://www.foldingbikes.co.uk/dahon_bags.htm (התמונה השניה, DAHON Slip Cover)

  את יודעת אולי איפה אפשר להשיג כזה בארץ?
  ל- CTC/TREK שהם היבואן הרשמי ומחזיקים כמעט בכל התיקים של DAHON אין כאלה בארץ בכלל.

 20. יופי של פוסט – באמת מסביר הרבה.
  אפשר לשאול כמה זמן לוקחת ההתעסקות באופניים?

  כמה זמן לוקח לקפל אותם? ולהחזיר אותם?
  וכמה זמן לוקח להוציא את המטען ואז לחבר לחשמל?

  ומה אורך, הרוחב והגובה של האופנייים כשהם מקופלים? אפשר יהיה להכניס אותם לארון עם גובה בלתי מוגבל יחסית, אבל אורך ורוחב של 56×27 ס”מ?

 21. שרה says:

  היי אתי וירון
  בשעתו, כשחיפשתי, לא מצאתי תיק מתאים לאופניים ויעצו לי למצוא תופר/ת.
  כדי שהאופניים יתגלגלו, צריך שהתיק לא יהיה סגור למטה.
  אגב, אפשר לכסות גם בסתם כיסוי, נניח שמיכה.
  במרבית האופניים שראיתי, גם כשהם מקופלים, אין משהו שמחזיק אותם מקופלים.
  באופני ברומטון יש תפסן שעוזר. אבל מנסיוני, כדי שישאר סגור גם כשסוחבים
  (ולא מגלגלים), צריך לסחוב אותם כך שהפדל המתקפל יהיה בצד הרחוק
  מהגוף. לרוב, אין צורך להרים, אלא לגלגל.

  הברומפטון מתקפל במספר שניות, צריך להתרגל אבל קל להתרגל.

  לא מדדתי, אולי תמצא תשובה באתר הרים או ב FreedomEbikes.
  האופניים במצב מקופל, נכנסים בקלות בין שני מושבי רכבת. מושבים הנמצאים גב אל גב.
  אתר הרים: http://shop.harim.co.il/default.php?cPath=138

  גם הוצאת הסוללה לוקחת שניות ספורות. ההטענה מהירה. כל נושא ההטענה – פשוט וקל.

  באזור בו דיוושתי (מישורי עם עליות מעטות), כמעט ולא השתמשתי בסוללה
  שכן די כיף לדווש בברומפטון.

 22. אתי says:

  תודה על התגובה שרה.
  בדיוק אתמול מצאתי את התיק הרצוי ובארץ.
  יש חנות קטנה בשם Zoombike ביציאה מתחנת רכבת ארלוזורוב שמשמשת בעיקר להשכרת אופניים חשמליים. הם פיתחו תיק משלהם, מזכיר מאוד את הכיסוי של Dahon, ומאפשר לגלגל את האופניים מקופלות ומתאים לאופניים גדולות יותר מהברופמטון. יש פתח למעלה כדי שיהיה נח להחזיק את האופניים וכמובן פתח למטה לגלגלים. בסיום הכיסוי מתקפל לתוך נרתיק קטן, שיכול לשמש כתיק אוכף (אני פשוט זורקת אותו בסלסלה).
  למעשה יש בו אפילו רצועות לקשירת הגלגלים כך שהם לא ייפתחו באופניים שלא מאפשרות את זה.
  קצת יקר, אבל לא יותר מתיקים אחרים בשוק אבל שווה את זה למי שלא רוצה להתעסק עם תופרת. מומלץ.

 23. חן says:

  הי ברשותי כבר 5 שנים ברומפטון אשמח לחשמל מה המחירים? 0507200366

 24. קובי says:

  שלום . אחרי 20 שנה על אופניים ( ללא מנוע) ומפאת גילי המתקדם והיעדר מקלחת במקום העבודה החלטתי לחשמל את הכלי. קניתי את הקיט להרכבה על אופני trek 700 שלי לפני כמעט שנה ואני מאד נהנה מהם כתחבורה אל ומהעבודה ולסידורים בירושלים התלולה. אני משתמש בבטריה אחת בלבד כעזר לפידול וזו מספיקה לצרכים שלי. אני מטעין גם בבית וגם בעבודה . אכן כפי שצוייין המגעים לא נוחים כל כך אבל זה מינורי. אחרי מספר חודשי שימוש החיבור לבקר ניתק . פניתי לאדיר – היזם שהפנה אותי להחלפתו במקום וללא תשלום לחנות פדלים ממנה קניתי את הקיט. no questions asked/ שירות מעולה!
  עכשיו אני שוקל לעבור עם הקיט לאופניים מתקפלות מה שיחייב אותי לקנות מנוע וחישוק בהתאם
  נראה לי שמלבד הנוחות והשימוש בתחבורה הציבורית יתכן גם יתרון יחסי לקוטר גלגל קטן יותר בעליות הירושליות. מה אתם אומרים? .

 25. חנן says:

  בין 4000-5000 ש”ח. דבר עם אדיר מ-freedom להצעה מעודכנת.

 26. חנן says:

  לגבי מיימדים – כנס לאתר של ברומפטון, יש את הכל.
  כנ”ל לגבי זמן קיפול.
  לי לוקח 20 שניות לקפל או להרכיב, עוד 20 שניות לחיבור התיק והסוללה (כי יש לי cycle analyst שקצת מסרבל את זה). לשים את הכיסוי לוקח עוד 15 שניות.
  לחבר לחשמל זה די מיידי… כמו שלוקח לחבר פלאפון לחשמל.

 27. שלום,
  ניתן להשכיר מאיתנו אופניים חשמליים המגיעים לטווח נסיעה של כ70 ק”מ.
  לרשותכם מס’ תחנות בירושלים.

  מתגלגלגים בשביל ירושלים
  אליסף חסן 0546900036
  יוסי משעלי 0542559484

 28. חנן says:

  שלום לכם אליסף ויוסי – האם אפשר לקבל עוד פרטים? כמו איזה קיטים, איזה סוללות? 70 ק”מ זה נשמע לי גבוה באופן לא סביר. זה עם פידול או ללא פידול? האם יש לכם אתר? היכן ממוקמות התחנות בירושלים?
  תודה ובהצלחה בכל מקרה,
  חנן.

 29. נכון, זה נשמע מוגזם במיוחד.
  המפרט המלא נמצא באתר העסק http://www.MBJ.co.il
  עצמת מתח הסוללה והמנוע הם W250 36V 15Amh
  כפי הידוע לנו, אלו הכלים החזקים ביותר (מכנית ואלקטרונית) הקיימים בשוק הישראלי.

  אני משכירים את האופניים, לא מוכרים אותם.
  מי שמועניין ברכישה מוזמן להתנסות ברכיבה על המוצר ואם יחליט לקנות אנו נדאג למחיר ולשירות הטובים ביותר בארץ. בהתחייבות.

  לפרטים נוספים;
  אליסף 0546900036
  יוסי 0542559484
  פניות במייל ייענו תוך שעתיים מרגע קבלת המייל, בהתחשב בתנאים.
  mbj.israel@gmail.com
  גם בפייסבוק!

 30. חנן says:

  מצוין.
  אשמח אם תכתבו מה הדגם של האופניים והסוללה.
  יש גם טעות ביחידות שכתבתם –
  250W – הספק מנוע. מצוין.
  36V – מתח הסוללה. מצוין.
  15Amh – אמור להיות קיבולת הסוללה – יכול להיות שהתבלבלתם עם 15Ah ? שזה הגיוני, זה 15 אמפר-שעה, וזו בהחלט סוללה גדולה שיכולה לאפשר 70 קילומטר – אפילו בירושלים (אם כי מיש שיסע הרבה עליות, ויסחוב הרבה משקל, לא יגיע לטווחים האלה ככל הנראה).
  שוב בהצלחה,
  חנן.

 31. אתה צודק.
  אני מגיב לנ”ל מהסלולרי ולכן ייתכנו שגיאות כתיב כאלו ואחרות.
  אכן הסוללה היא 15 אמפר (רוב הסוללות בשוק הן בעלות 10 אמפר).

  נ.ב.
  ישר כח גדול על החקר בתחום ועל ההתקדמות האישית והמקצועית שלך, נהניתי לקרוא ולהחכים.
  אליסף.

  http://www.MBJ.co.il
  מתגלגלים בשביל ירושלים
  mbj.israel@gmail.com

 32. ניצן says:

  שלום,

  אני ירושלמי ומתעניין בקיט לאופני 26 כבדות.
  מצא חן בעיני בעיקר שלא צריך להפקיר חלקי קיט על האופניים (כי אני חונה ברחוב) ושהשירות הוא ירושלמי.

  יש למרכיבי הקיט תובנות עדכניות לגבי הקיט? אמינות, שימושיות, חיי המצבר?

  בנוסף, אשמח לתשובות לשאלות הבאות ממי שיודע:
  1. האם נתקלתם בהחלקה של המנוע תחת עומס? זאת טענה שעלתה לגבי מנוע ספציפי זה בגלל שהוא משתמש במיסבים ולא בגלגלי שיניים.
  2. למיטב הבנתי, אם אני טוען את המצבר בביתי ובמקום עבודתי ומספר הטעינות הצפוי הוא 1000, אז אצטרך להחליף את המצבר בחצי מהזמן לעומת מצבר גדול יותר. נכון?
  3. נכתב שכדאי להוסיף מצבר נוסף עבור משקל גדול של רוכב ואפניים. לפי מה שקראתי על מצברים, הוספת מצבר תגדיל את הטווח, ביחוד תחת עומס ולא תשנה את המהירות הסופית (שנקבעת בעיקר לפי מתח V) ולא את הכח (התאוצה). אני טועה/צודק?
  4. קראתי ששימוש במשקל גבוה ידרוש BALANCE תדיר של המצבר, עם מכשיר מיוחד. זה קריטי או שולי?
  5. האם מורכב על מארז המצבר (A123) איזשהו לוח אלקטרוני שמנהל אותו או מאזן אותו ?
  6. האם מטען המצבר מפסיק את הטעינה מעצמו או שיש לנתק אותו בעצמי בגמר הטעינה? מה עלול להיות הנזק אם אשכח לנתק אותו?
  7. האם הבקר הוא גם של יצרני המנוע, TONGXIN?

  תודה מראש,
  ניצן

 33. Adir says:

  Hi Nitzan
  Since Hanan’s review, we have stopped offering the A123 battery and now use a 4.5Ah pack using lithium ion cells made by Panasonic. These packs are are only slightly bigger and weigh about the same. They don’t need balancing as they have a built in BMS, but charging takes twice as long.
  The motor remains the same.
  Please contact me directly for further information adir@freedomebikes.com or 0525001309
  Regards
  Adir

 34. ניצן, אתה מוזמן לתאם איתנו – נשמח לעזור ככל הניתן גם במידה ולא תרכוש מאיתנו שירות / מוצר כלשהוא.
  בברכת המשך ערב פורה,

  -מתגלגלים בשביל ירושלים-

  לפרטים נוספים;
  אליסף 0546900036
  יוסי 0542559484
  פניות במייל ייענו תוך שעתיים מרגע קבלת המייל, בהתחשב בתנאים.
  mbj.israel@gmail.com
  גם בפייסבוק!

 35. ניצן says:

  שלום אדיר, יוסי, אליסף,
  תודה על תגובתכם,

  אני עדיין מחפש קיט ,
  מאחר ויתכן שחסר במלאי הקיט של פרידום,
  אשמח להצעות נוספות .

  תודה,
  ניצן

 36. ערב טוב ניצן,
  הטוב ביותר הוא אם תשאיר את פרטי ההתקשרות איתך ע”מ שאנחנו (או מתחרה אחר בענף) נוכל ליצור איתך קשר.

  בכל אופן, שליחת מייל אלינו נענית עפ”י רוב בטווח של 1-2 שעות.

  בברכה,
  אליסף.

  -מתגלגלים בשביל ירושלים-

  לפרטים נוספים;
  אליסף 0546900036
  יוסי 0542559484
  פניות במייל ייענו תוך שעתיים מרגע קבלת המייל, בהתחשב בתנאים.
  mbj.israel@gmail.com
  http://www.MBJ.co.il
  גם בפייסבוק!

 37. מילי says:

  היי,

  יש לי ברומפטון עם קיט חשמלי 🙂
  רציתי לשאול אם המנוע שלך מרעיש בנסיעה???
  שאלה נוספת , איך הבקר והסוללה נכנסים לתיק?
  מה אתה עושה כשאתה לוקח את התיק?? הם הרי מחוברים לאפניים עם כבלים.
  תודה.

 38. חנן says:

  תתחדשי!
  המנוע עושה “hum” קבוע בנסיעה.
  החליפו לי תמסורת במנוע לפני כשנה, לאחר שהוא עשה רעש זמן רב (כמה חודשים) ואז נשברה התמסורת.
  בקיצור הוא אמור להשמיע קול, אבל חלש יחסית – וקבוע. קול שיחסי לכמה שהוא מתאמץ (יותר בעליה, פחות בירידה וכדומה).
  אצלי הבקר והסוללה נכנסים לתיק ברומפטון הקדמי, ויש לי מחבר לנתק אותם. ככה freedomebikes מחוותים אותם. מאיפה הקיט שלך?

 39. I’m not sure exactly why but this weblog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if
  the problem still exists.

 40. If some one wants expert view on the topic of blogging
  afterward i advise him/her to visit this blog, Keep
  up the good job.

 41. אלון says:

  הי
  אני על ברומפטון מזה 5 שנים, יום יום לעבודה וחזרה. מרוצה מאד. האפשרות לחשמל מעניינת בעיקר כפתרון לקיץ (פחות מאמץ – פחות זיעה). 2 שאלות מטרידות אותי ואודה על תגובת הפורום:
  1. מה צריך לעשות כדי להרחיב את המזלג. אציין שיש לי 2 ידיים שמאליות…
  2. האם נפטרה בעיית השריטה המכוערת על השילדה (עקב מגן הכבל ביציאה מהמנוע)?

  תודה

  אלון

 42. AIR JORDAN says:

  I rarely create remarks, however I glanced through some comments here FreedomEbikes Brompton folding bike | Green-wheel.

  I do have some questions for you if it’s okay. Is it just me or do a few of these comments come across as if they are coming from brain dead folks? 😛 And, if you are posting at additional places, I would like to follow anything new you have to post. Would you post a list of the complete urls of your social community sites like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

Leave a Reply

Your email address will not be published.