FreedomEbikes על אופני ברומפטון מתקפלים

ביקורת חדשה, אני חושב ראשונה בשנתיים האחרונות.

אז אני סוף סוף יומם על אופניים חשמליים. בעצם, מ-2005 עד ללפני חצי שנה,לא ממש נסעתי יום יום על אופניים חשמליים. טיילתי איתם ברחבי הארץ, הובלתי איתם רמקולים ברחבי תל אביב ועשיתי רעש, ותקופות קצרות נסעתי עימם לעבודה. אבל לא לתקופה ארוכה. כל זה השתנה כשהחלטתי לחזור לטכניון באוקטובר 2010, והבנתי שלא כמו בתקופה הראשונה (אך, חיי הרווקות…) אני לא אוכל להתגורר בחיפה. כך שמדובר בתחבורה ציבורית. אני חובב רכבות, וכבר מכיר את השילוב בין אופניים מתקפלים לרכבת (היו לי Montague במשך התואר הראשון. האופניים בתחתית הפוסט הזה) היטב, אבל הפעם – אני ארצה לעלות את הכרמל כל יום. מה הפתרון? אופניים מתקפלים חשמליים כמובן! עכשיו, כשזה מגיע לאופניים מתקפלים, אין על הברומפטון. אני לא רוצה להתחיל פה דיון על אופניים מתקפלים, אבל אני קראתי הרבה על זה וכבר הרבה זמן חיפשתי תרוץ לרכוש ברומפטון. לאחי התאום יש דאהון, אולי האופניים המתקפלים שנותנים best value for money, אבל זה לא אותו דבר. הם בכל זאת לא תוכננו להתקפל לגודל כה קטן, ובנוחות כה גדולה לגלגל אותם ממקום למקום גם שהם מקופלים, לאורך רציף הרכבת למשל. אז איזה קיט חשמלי נכנס לתוך גלגל של ברומפטון? אני, כידוע לכל מי שמתכתב איתי, חובב גדול של מנועי hub. הם משאירים את האופניים עם אותם מימדים, בלי שום דבר שבולט מלמטה ויכול לחטוף מכות, והם יותר שקטים. אבל לברומפטון יש מזלג צר יחסית, מה שמפריע למנוע להיכנס. אז בררתי, ומצאתי שיש מספר חברות בעולם שעושות כיום קיט שמתאים למזלג הקדמי של הברומפטון (עם שינויים מינימאליים – על זה בהמשך), ואחת מהם יושבת כאן, בירושליים. (השנייה בניו יורק, והשלישית באנגליה)

הבדיקה: אופני ברומפטון עם קיט של Freedom E-bikes

Freedom E-bikes

Aviva Hirshman, Sales & Marketing

Email: aviva@freedomEbikes.com

Cell: 052 618 6599

התמונה היא של חבר, שהתחיל אצלי את הערגה לברומפטון החשמלי.
שורה תחתונה: הקיט והברומפטון נועדו אחד לשני. מעולה לעליות, קיט 250 וואט משובח!
בנוסף – תמיכה מצוינת של החנות, בלי בולשיט וחצאי אמיתות כמו שלעיתים נתקלים בהם בשוק הזה. אדיר פוטרמן מ-Freedom מסביר את היתרונות, ואת היכולות של הקיט באופן אמיתי וכנה. ראוי להערכה.
בעיות – אחריות השלדה של הברומפטון נפגעת כתוצאה מהרכבת הקיט (לא יקרה באופניים אחרים), ויש סריטה של הברומפטון כתוצאה מצנור הפלדה שמגן על היציאה של הכבל מהמנוע. בנוסף, החיבור והפרוק של הבקר מהסוללה נעשה ע”י מחברי DIN, שחיבורם והוצאתם קשים יתר על המידה, ויוצרים ניצוצות מיותרות.

נתחיל בוידאו נחמד שצילמתי, של דורית בנט ממנהלת אילת אילות לאנרגיות מתחדשות, מתנסת בקיט הזה (פעם ראשונה על אופניים חשמליים תמיד מעלה חיוך! אפקט משעשע מאוד.)

בקיט הזה אני משתמש ביום יום לעלות את הכרמל, כך שהמספרים שאני אפרסם פה הם מהמדידות שלי ביום יום, ובנוסף מדידות של יוני על הקיט שלו באזור תל אביב במסלול דומה לזה שבו בדקתי את הקיטים הקודמים שניסיתי – eZeeBike ו-ecoRide.  את המדידות אני עושה כרגיל עם ה-cycle analyst המצוין (תמונה למטה) שבעיניי הוא שותף אמיתי לכל קיט חשמל, כולל זה. הדרך היחידה לראות מה מצב הסוללה, ולעקוב אחר מחזורי הטעינה של הסוללה כדי לראות כמה אתה קרוב למספר הטעינות שמבטיח היצרן, בשביל להכין את הכסף לסוללה הבאה!

אז האופניים כאמור הם ברומפטון M3L. הקיט הוא מנוע hub קדמי, 250 וואט נומינאלי, עם בקר של 12 אמפר ומצברי ליתיום מתקדם של A123 במתח 39.6 וולט (12 תאים בטור) וקיבולת של 2.1 אמפר-שעה. כ-91 וואט-שעה. זה אחד הייחוד של הקיט הזה עבור אופניים מתקפלים, לעומת קיטים אחרים, ולעומת הקיטים הנמכרים בחו”ל לברומפטון. הסוללה קטנה לפי התכנון – לפי הראייה של Freedom E-bikes, מכיוון שהקיט מתלבש על אופנים מתקפלים, הרוכב נוסע נסיעות קצרות על האופניים, שאותם הוא משלים עם נסיעות בתחבורה ציבורית (למשל יוני – נסיעה בתוך תל אביב לתחנת הרכבת, רכבת לקריית גת, ועוד נסיעה קצרה לעבודה בתוך קריית גת). לכן אין סיבה לסחוב סוללה גדולה, כבדה ויקרה. יש לומר ש-Freedom E-bikes מרכיבים את הקיט הזה גם על אופני 26″, ושם אני לא בטוח כמה סוללות הם שמים.

בנוסף, הקיט כולל ידית מצערת כמובן. אני ביקשתי מאדיר פוטרמן מ-Freedom שירכיב לי את הקיט, ובאתי לאסוף אותו בירושליים. למעשה, הקיט הזה שונה מעט משאר הקיטים שהראתי כאן קודם – כי הוא מיועד להתפרק. הבקר והסוללה יושבים בתוך התיק הקדמי של הברומפטון. תיק זה, והמתאם שלו, הם עלות נוספת על פני האופניים עצמם, אך לדעתי הם חובה בלי קשר לקיט החשמלי.
היציאה מהמנוע ומהמצערת נגמרת בתקע מאוד מאסיבי, שתוכנן במיוחד בשביל קלות החיבור והניתוק שלו. מכיוון שקיפול האופניים הוא פעולה המתרחשת לעיתים קרובות – בכל עליה על האוטובוס/רכבת, ואצל חלק גם בהגיעם הביתה. לכן תכננו ב-Freedom את השקע הגדול הזה. באופן עקרוני – אלו הם שלבי הקיפול של הקיט:
המצבר והבקר יושבים באחד הכיסים האחוריים של התיק. הנה תמונה נוספת של המצבר נכנס לכיס (זה לא חלק רגיל מתהליך הקיפול, אז שמתי קישור לתמונה ולא את התמונה עצמה, על מנת לא לבלבל.)

שלב ראשון – ניתוק המחבר, והורדת התיק. ומכאן הלאה – קיפול רגיל של אופני ברומפטון

התמונה האחרונה חיונית רק עבור הרכבת, שעודה דורשת שהאופניים המתקפלים יהיו מקופלים… תקועים בעבר לצערי. אם כי חלק מהגאונות של הברומפטון, היא שהמיקום של כיסוי הבד הזה הוא בפאוץ מאחורי המושב (שמשאיר את החלק התחתון חשוף – ואפשר לגלגל את האופניים כמו עגלה!). תענוג.


ביצועים: אם כן, סוללה בודדת של 2.1 אמפר-שעה על 39.6 וולט. סכ”ה 91 וואט-שעה. אלו סוללות של A123, אולי יצרני סוללות הליתיום הכי מתקדמים בעולם, ותחום המתחים שלה שונה מסוללות ליתיום-יון, או ליתיום-פולימר אחרות. הטווח ש-Freedom E-bikes רושמים הוא בין 10-15 ק”מ (כמצופה – סוללה קטנה). יוני מדד מעט פחות מזה, עם סוללה חדשה. במסלול שטוח ואופייני בתל אביב (כפי שנבדקו שאר הקיטים בבלוג הזה) מצאנו טווח של 8.4 ק”מ – ללא דיווש בכלל (בדומה לאופן בו נבדקו הקיטים האחרים), לאחר שנמשכו מהסוללה 2.1 אמפר-שעה – כלומר הסוללה באמת מכילה את כמות האנרגיה שהיצרן מבטיח. בנוסף, בעליה של דיזינגוף (בין הסנטר להיכל התרבות) המהירות הגיע ל- 18 קמ”ש. צריכה מקסימלית היתה 455 וואט – כ-12 אמפר הגבלת הזרם של הבקר. בעליה של קפלן – מהירות מקס’ 20 קמ”ש.
בעליה של שד’ ירושלים – 7-8 קמ”ש (אבל הסוללה כבר היתה קרוב לסוף ההספק שלה). מהירות השיוט במישור כ-22.5 קמ”ש, כשהמנוע צורך כ-100 וואט. בדיקת נצילות ההטענה מהקיר גם כן טובה, כ-85% ניצולת הטענה (בדיקה עם מד הספק כפי שמצולם כאן).

אך כמובן, התענוג והרעיון באופניים חשמליים – הוא שאתם לא מפסיקים להשתמש בהם כאופניים. מדוושים, ונעזרים במנוע בעיקר בעליות ונגד הרוח. כך הטווח גדול יותר, וההזעה מינימאלית. אז אני כאמור – עולה עם האופניים האלה את הכרמל. אני, בעליות של חיפה עם דיווש מינימאלי לא יורד מה-14 קמ”ש. וכזכור – למרות שהבדיקות הן ללא דיווש כדי להשוות בין כל הקיטים, צריך לדווש עם אופניים חשמליים – זה כלי היברידי! 🙂 ידעתי שאצתרך סוללה טיפה חזקה יותר, אז לקחתי 2 סוללות המחוברות במקביל, כלומר מצבר של 182 וואט שעה.
עלות: העלות של הקיט עם האופניים היתה 10,780 ש”ח, מתוך זה 4300 עבור הקיט עם 2 סוללות (סוללה נוספץ – 225$, כ-750 ש”ח), 5300 עבור אופני ברומפטון M3L, והשאר עבור התיק הקדמי ( 810 ש”ח C-bag + מתאם חיבור) כיסוי (214 ש”ח) ותוספת ה-eazy wheels עבור 157 ש”ח (גלגלים גדולים יותר שמחליפים את הגלגלים המקוריים עליהם מתגלגל הברומפטון כשהוא מקופל) . הקיט מתומחר סביר, אך הברומפטון לא זול, אך לעניות דעתי שווה כל שקל.

———————————————————————————————————————–

ההרכבה של הקיט כרוכה בשינויים מינימאליים של האופניים, אך שינויים כאלה שמורידים את האחריות על השלדה, כי הם כוללים הרחבה של החיבור של הגלגל הקדמי היכן שממוקם המנוע. אותי זה לא הטריד, מתוך הניסיון הרב שיש ברשת עם אופני ברומפטון (ולא מדובר על שיוף רב, פחות מחצי מ”מ). בנוסף, היציאה של הכבל מהמנוע, שהיא דרך ציר הגלגל, מוגנת ע”י צנור פלדה המקיף אותה ומונע מעיכה. הצנור הקטן הזה בולט יותר מהציר המקורי, ונוטה לשפשף את השלדה בקיפול. מהניסיון של אדיר מ-Freedom E-bikes אין פה בעיה מעבר לגרוד הצבע. בינתיים – גם אצלי זה כך, ראו תמונות. כמובן – אני מקווה שהם יתקנו את זה. פתרון אחד אפשרי יהיה להזמין מנועים בהם היציאה של הכבל היא מהצד השני.
הערה: מאז שכתבתי את זה, החברה מוסיפה שני דיסקות על מנת להרחיק את היציאה של הכבל מהשלדה, ואני הוספתי את שני הדיסקות בהתאמה. זה מוריד את המגע, אך גורם לכך שהאופניים המקופלות נפתחות יותר בקלות.

paint scratchאני עולה עם הקיט את הכרמל כאמור. עליית הכרמל לוקחת לי כ-100 וואט שעה, כשאני עושה אותה מתחנת חיפה מרכז השמונה עד לטכניון, במסלול הזה – (שמתחיל בתל אביב עם רכבת ישראל)
carmelBikeBrompton

מהירות ממוצעת – 20 קמ”ש! עם פידול כמובן, אבל ההרגשה היא כמו נסיעה קלה במישור, עם הזעה מינימאלית. כיף אדיר. למעשה, אני חושב שעד שהתחלתי להשתמש באופניים חשמליים בעליות באופן יום יומי לא הבנתי איזה כלי אדיר זה אופניים חשמליים לעיר הררית! כתבתי על זה כמובן, אך לא חוויתי את זה. אדיר!
עוד אחד מהיתרונות של הברומפטון כאופניים מתקפלים הם הגודל שלהם. והקיפול ומהירות הקיפול, אינם נפגעים כלל כתוצאה מהרכבת הקיט של Freedom. הגודל הקטן של הברומפטון מאפשר להכניס אותם כמו מזוודה בין מרווחי הכסאות של הרכבת! (כשהיא לא שובתת זאת אומרת)

Bike in Trainנקודה נוספת שצריך להזכיר, היא המטודולוגיה של פרוק הקיט. אם אתם קונים את הקיט עבור אופניים רגילים – החלק הזה לא רלוונטי עבורכם. אך למי שקונה את הקיט עבור הברומפטון או הדאהון – כלומר אופניים מתקפלים – שלבי הפרוק הם כמו שכתבתי למעלה, רק עם תוספת אחת – הבקר והסוללה נמצאים בתיק, באחד הכיסים הצדדיים. לאחר שפרקתם את האופניים ואתם יושבים באוטובוס/רכבת/משרד או בית, אתם תרצו לפרק את הבקר מהסוללה. למה? כי הוא מושך בין 2-3 וואט במצב שהוא לא עובד, וזה ירוקן את הסוללה לאורך זמן (צריך יותר מיום, אך כששוכחים שוכחים). הבעיה – היא שהחיבור של הסוללה נעשה במחברי DIN, שהם אומנם קומפקטיים מאוד, ולכן מצוינים לטיסנים חשמליים למשל, אך החיבור עצמו הוא קשה, והמגעים חשופים (של התקע) וכבר קרו מקרים שמשתמש הצליח לקצר את הסוללה באופן רגעי. בנוסף, החיבור והניתוק נעשה כשהבקר עובד (אין לו מתג on/off כמו בבקרים של www.ebikes.ca למשל), ולכן יש ניצוצות בכל חיבור ופרוק. לא מפריע אצלי, אך משתמש אחד איתו אני בקשר מדווח על כיסוי פיח על המגעים שנוצר עקב הניצוצות האלה. בקיצור – גם כאן אני מציע ל-Freedom פתרון, להתקין מתג on/off, או לעבור למחברי anderson power pole למשל.

כרגיל, אני ממליץ על הוספת ה-cycle analyst לקיט – מד דלק אמיתי. לא סתם נורות חיווי על המתח, אלא מד של כמות האמפר-שעה שנפרקו מהמצבר. אמנם ההרכבה על הברומפטון אומרת שתצתרכו לפרק עוד שני מחברים כל פעם, אך לטעמי זה שווה את זה. הנה אדיר על הברומפטון עם ה-cycle analyst שלי:

מבחינת עלות לק”מ, מדובר בסוללה של 91 וואט שעה (מדוד כפי שאמרתי), ואם נחשב עלות ללא דיווש (כך עשיתי במבחני דרך הקודמים – ולמרות שכפי שהדגשתי לא כך רוכבים על אופניים חשמליים, זה השוואה חסרת פשרות שלא מתייחסת לכושר של הרוכב. כמובן שהמחיר לק”מ כשתדוושו יהיה נמוך יותר) עם אחריות של שנה – כלומר 365*8.4 = 3066 ק”מ, עבור עלות של 225$ (לקחתי 787 ש”ח לפי יחס ההמה ב-15.5.11) כלומר כ-26 אגורות לק”מ. מחיר דומה לקיטים האחרים שבדקתי. כמובן – הסוללה אמורה להחזיק לפי היצרן יותר מ-1000 מחזורי טעינה, כך שאני מצפה לעלות של 1/3 מהעלות הזו, גם בלי דיווש.

אז בקיצור – אני ממליץ על הקיט הזה, ועל חברת Freedom E-bikes באופן כללי. קיט מצוין, שרות מצוין, כמה שיפורים קטנים בהקשר לברומפטון – ובכלל יהיה פה מוצר מושלם.

תוספות – כשלון גיר
אני נוסע על האופניים מאז רכשתי אותם, באפריל 2011 לערך. בסוף אוקטובר המנוע הפסיק לעבוד (כפי שאפרט מיד), לאחר שהוא נתן אותות ע”י רעשים פנימיים לא אופיניים מדי פעם. חשוב לציין שאני משתמש כבד במנוע – אני עליתי את פרוייד (העליה בין פני הים, תחנת הרכבת “חוף הכרמל” בחיפה, אל הטכניון – כ-240 מטר מעל פני הים) מספר פעמים בשבוע בכל התקופה הזו. אני מודד את הצריכה של המנוע, והיא היתה כ-450 וואט קבוע לאורך רוב העליה (תו”כ שאני מדווש), משהו כמו 10 דקות כל פעם. זה עבודה של פי 2 מההספק הנקוב של המנוע. זאת לומר – המנוע צריך לדעת לעבוד בתחום הזה (זה בול בהגבלה של ה-12 אמפר שהבקר נותן לו), אבל זה התעללות. הכשלון שגרם להפסקת המנוע הוא שבר בגיר. התמונות פה מראות איך נראה הגיר הפלנטרי של המנוע, ואת הטבעת החיצונית של הגיר שנסדקה וגרמה לכשלון.

אדיר מ-freedom-ebikes החליף לי את המנוע, הוא נמצא באחריות עדיין. תיאמתי והגעתי אליו – כפי שכבר ציינתי למעלה השרות ש-freedom-ebikes נותנים הוא מעולה. זה לא מחליף את העובדה שזה לא היה צריך לקרות. לפי הבנתי מאדיר הם מחליפים את הטבעת הבעייתית בכל המנועים מאותה אצווה (batch) שנמצאים אצלם והיא לא תחזור. אך וודאו זו לפני שאתם רוכשים את הקיט.

42 Responses to FreedomEbikes על אופני ברומפטון מתקפלים

 1. יחיאל says:

  אז זהו…. אני חייב להודות לחנן – קניתי את הfreedom bikes

  אז מה יש לי לספר…. אחרי נסיעה ראשונה לעבודה (וחזור)

  טוב… אני חייב להתחיל להגיד – אני גר בירושלים – עם כל העליות והירידות.
  מרחק נסיעה לעבודה 5.3 ק”מ. יש הרבה עליות וגם ירידות.

  הטענה אחת הספיק בדיוק להלוך וחזור – זה נגמר בדיוק כשהגעתי לכניסה לבית (אבל ממש בול)

  בעליות, מרגישים עדיין שזה עליה – אבל ממש עוזר, מריצים אותה במהירות של בערך 20קמ”ש – שזה יפה לעליה קשה.

  נסעתי עם עוד מישהו, פשוט עקפתי אותו, לא יכלתי לנסוע בקצב שלו. היה איטי מדי.

  לא מזיעים (ממש טיפה – פחות מאשר כשעומדים בשמש ביום חם מאוד).

  כנראה שאקנה עוד סוללה שאפשר להרכיב במקביל בכדי להגדיל את הטווח – שזה ממש נהיה חובה עם רוצים לעשות נסיעות לסידורים ושאין מקום להטעין

  היה יכול להיות נחמד מערכת שאין במצערת (כמו bionx) כי בסה”כ לא צריך את זה אם זה אוטומטי כמו בbionx.

  זמני נסיעה:
  רכב פרטי – בין 15 ל20 דקות
  אוטובוס – בין 40 דקות לשעה ורבע (צריך 2 אוטובוסים)
  אופניים – 25 דקות (בגלל שנסעתי עם מישהו בלי שלא היה לו מנוע) אבל אמור לקחת בסביבות 20 דקות

  ניסיתי בעבר אופניים עם מנוע שמתחבר לשרשרת – ממש לא ממליץ עליהם – השרשרת נפלה 3 פעמים בדרך לעבודה. אך המנוע יותר חזק (אפילו שגם הוא 250 ). וטווח קצת יותר – לא בדקתי בדיוק כי לא אהבתי כי השרשרת נפלה (דרך אגב, חנות האופניים הפסיק למכור אותם – כי לאחר כמה זמן היו רק תקלות איתם). זו הסיבה שרציתי עם מנוע בתוך הגלגל.

  מסקנה:
  יתרונות :
  – ממש עוזר בעליות ובמישור.
  – יותר מהר מאוטובוס.
  – אפשרות לשים את המטען בתיק שמגיע עם הערכה – כך שניתן להטעין בעבודה (גם עם 2 סוללות)
  – הטענה תוך שעתיים
  – מנוע בתוך הגלגל – מאפשר ירידה ועליה קלה של מדרגות (לא כמו שאמרתי לגבי דגם אחר)

  חסרונות:
  – טווח של 10 ק”מ (סה”כ כלל עליות וירידות)
  – היה אפשר עוד קצת כח (אולי מנוע יותר חזק – אבל זה לא חוקי)
  – היה יכול נחמד מערכת כמו BIONX שהמנוע בגלגל האחורי, כך שלא צריכים מצערת.
  – קשה להרכיב עם אופניים TREK 4300 אבל אפשרי.

 2. אייל גורן says:

  קודם כל תודה על ביקורת טובה.
  רציתי לשאול לגבי הבטיחות של הקיט. לרוב הקיטים יש מעצורים שנגיעה בהם מנתקת את המנוע. האם הנל לא קריטי? האם הקיט של פרידום איבייקס בטיחותי?
  ושאלה נוספת למגיב מעליי: גם אני חשבתי להתקין את הקיט על טרק4300. אתה יכול להרחיב באיזה בעיות נתקלתה?

 3. יחיאל says:

  הי,
  נכון שיש קיטים שברגע שברגע שנוגעים במעצורים המנוע מפסיק. נכון שזה יותר בטיחותי, אבל עם כל מה שנסעתי לא ראיתי שיש ממש צורך בזה. כיוון שבדרך כלל אתה מפעיל את המנוע כל הזמן רק בעליות – ואז אם אתה צריך לעצור אתה פשוט מפסיק את המנוע ואתה מעט.
  במישור אתה זה גם לא מפריע.

  אז מה הבעיות שך הרכבת הקיט ב-TREK 4300. אומנם אני לא התקנתי – חנות האופניים התקינו.
  – האום שמיועד להחזיק את הגלגל שמגיע עם הקיט לא מתאים. ויש צורך למצוא חליפי – עכשיו האופ מורכב על חוט חשמלי – שזה אומר שצריך לחתוך את החוט – ואז לעשות הלחמה קטנה ולשים סרט בידוד כדי לסגור. זה ממש לא אסון אבל קצת מפריע שצריך לעשות את זה.

  – המצערת קצת מפריע למערכת ההילוכים – אז צריך לשייף ממש טיפה מהכתפור של העברת ההילוך. זה הכפתור שמעלה הילוך. זה לא מזיק.

 4. שרה says:

  יתכן והאופניים לא חוקיים כיוון שההפעלה נעשית באמצעות מצערת(ולא באמצעות פידול)?

  האם המנוע מתאים גם לאופני ברממפטון שהגלגלים בהם הם 20 אינץ’?

  תודה

 5. שרה says:

  האם המנוע מתאים גם לאופני ברממפטון שהגלגלים בהם הם 20 אינץ’?

  יתכן והאופניים לא חוקיים כיוון שההפעלה נעשית באמצעות מצערת(ולא באמצעות פידול)?

  תודה

 6. חנן says:

  המנוע מתאים לאופני ברומפטון (שהם 16 אינץ אגב), כפי שמוראה בפוסט.
  וכן, חוקי זה ללא מצערת, אז זה לא עונה על הדרישות. אבל ההספק והמהירות חוקיים (250 וואט 25 קמ”ש). כמו כן – לא בעיה לשים מצערת אוטומאטית pedelec שמופעלת מהפדלים.

 7. שרה says:

  תודה. רוב המקומות שראיתי, בחיפושי אחרי אופניים חשמליים מתקפלים,

  מוכרים אופניים עם מצערת ולא מזהירים שאופניים כאלה חייבים רשיון וביטוח.

 8. יחיאל says:

  מה זה חייב רשיון וביטוח?
  איפה עושים את זה?
  איפה ניתן להשיג את המצערת אוטומאטית pedelec?

 9. חנן says:

  שלום שרה – מי אמר לך שצריך רשיון לביטוח לאופניים חשמליים? אני לא מכיר שום דרישה כזו. אופניים חשמליים תחת ההגדרות של התקן הישראלי הם כמו אופניים בדיוק מבחינת החוק, ושכאלה אינם צריכים לא רשיון ולא ביטוח.
  המצערת הופכת את האופניים ללא חוקיים – אך אני אישית מתנגד לכך, וחושב שזה החלטה אומללה, וללא קשר, עוד לא שמעתי על אכיפה של הענין הזה. אופניים לא חוקיים הם בדיוק כאלה – לא חוקיים. הם אינם מחייבים רשיון וביטוח, כי הם לא חוקיים.

  יחיאל – לגבי מצערת מופעלת פידול – פשוט תבקש כזו ממי שמוכר את האופניים. החנויות צריכות לדעת איך לחבר כזה, כל בקר היום יודע להממשק לזה במקום/בנוסף למצערת. יכול להיות שחלק לא ירצו לעשות אז זה מסיבותיהם שלהם, אבל זה אפשרי.

 10. שרה says:

  תודה על התשובות.

  רכשתי.

  הקיפול – גאוני, ידידותי, קל ללימוד ולכן מתאים לשצורך שלי, לשלב אופניים עם תחבורה ציבורית.

  המשקל הקל יחסית גם הוא מאוד עוזר.

  כיוון שיש דברים שאצטרך להתרגל אליהם, למשל גלגל 16

  אינץ’ שקצת גורם להרגיש בליטות במסלול, אחכה עם לשתף מעבר למה שכתבתי.

 11. עמנואל says:

  אני נוסע כבר שלש שנים על אופניים עם מנוע שמניע ישירות את השרשרת ועברתי איתו כ