אופניים חשמליים ב-BetterPlace

בפוסט היום – וידאו של דורית בנט – ממנהלת אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת, לוקחת את הברומפטון החשמליים שלי לסיבוב במסלול הרכבים החשמליים של BetterPlace. כן, גם אני הייתי אחד מ-60,000 המבקרים בבטרפלייס מאז נפתח שם מרכז המבקרים. הביקור נעשה במסגרת פגישת סיכום התחרות הראשונה לנוער בנושא אנרגיות מתחדשות שהתרחשה בקיבוץ יהל ביוזמת מנהלת אילת אילות לאנרגיה מתחדשת, כחלק מקדים לכנס השנתי שלהם (שעליו עדיין יש לי מה להוסיף ונראה אם אי פעם אמצע ת’זמן לזה או שהרשימות שלי ישארו ב-evernote…), ואני זכיתי להשתתף בה כאחד המדריכים של התלמידים שלקחו בה חלק. אחת השופטות היתה ענבל פריד, מנהלת גלובלית לאיכות סביבה ב-BetterPlace, ובזכות זה המפגש סיכום נערך במרכז המבקרים שלהם בגלילות, וזכינו בסיור זה. לי לעומת זאת היה יום ניידות טיפוסי עם האופניים החשמליים המתקפלים שלי ורכבת ישראל. פתחתי בירידה מהכרמל למטה (היתה מסיבת פורים של הפקולטה לאווירונאוטיקה אתמול! אל תשאלו) אל הרכבת (ודרך ביתו השקוף של בן דודי סער ברוקמן – עוד אשתף בתמונות מגניבות מהפרויקט הזה שלו), משם לנתב”ג, חזרה לאופניים ונסיעה למרכז העסקי מחוץ לנתב”ג, חזרה אל הרכבת (הפעם בטרמפ בגלל התארכות הפגישה  – מהיתרונות של אופניים מתקפלים), שלקחה אותי לאוניברסיטת תל אביב, ואחרי הפגישה שם היה טבעי כמובן להמשיך בנסיעה חשמלית היברידית (פידולית) אל מתחם גלילות ו-BetterPlace.

אז מה? רכבים חשמליים פרטיים יפתרו את בעיותינו ואת התלות בנפט? אולי. אולי כשלב ביניים. הם לא יפתרו בעיות עומס בדרכים – כי רכב חשמלי פרטי עם 1.1 אנשים בתוכו (הממוצע הישראלי לתפוסת רכב) עומד בפקק יופי. יהיה לכם אחלה ממשק מדיה בתוך האוטו, תוכלו לדבר עם נציג/ת BetterPlace ולשאול איפה בית הקפה הקרוב בתחנת החלפת הסוללות (מרשים מאוד אגב!) אבל כדי להגיע אליו תצתרכו לעמוד בפקק עם כל המכוניות המזהמות, ה-ICE (זה אגב, ראשי תיבות של Internal Combustion Engine – או מה שיש לכולנו באוטו היום. ענבל וצוות BetterPlace מבטאים את זה כמו קרח – Ice. מה שהוביל אותי לסיסמא החדשה שאני מציע לבטרפלייס – too cool for ice!) והשאר. ונסכם בוידאו שהקלטתי:

About חנן

טיסנאי (חופשיים) שעשה הסבה תחביבית לטורבינות רוח קטנות אחרי הצבא (2001). בוגר הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון (2006), ומכון ויצמן (Msc אנרגיה סולארית וארוסולים 2010), עוסק ועסק בתחום אנרגיית הרוח (בונה טורבינות רוח מ-2001) , אנרגיה סולארית (PV ותרמית), אופניים חשמליים (עוסק בתחום מ-2005) ואנרגיות מתחדשות בכלל. נכון ל-2011 - עושה דוקטורט בטכניון, בנושא "מיקום אופטימאלי של טורבינות רוח באזור הררי".
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to אופניים חשמליים ב-BetterPlace

 1. אסף says:

  כמה קילומטרים אתה מעריך שאתה עושה ביום?
  לדוגמת היום המתואר בפוסט הנוכחי

 2. כמה עולים האופניים החשמליים שלך?
  מעניין שבאתר של ברומפטון לא מצאתי אופניים חשמליים, או לפחות הם מאוד לא בולטים שם.

 3. חנן says:

  ברומפטון באמת לא מוכרים אופניים חשמליים. מי שלוקח את אופני ברומפטון ומחבר להם קיט חשמלי, וממהם קניתי, הם http://www.freedomebikes.com
  העלות הייתה:
  Brompton M3L 5295 ש”ח
  with כיסוי ברומפטון לאופניים מתקפלים + פאוץ’ 214 ש”ח
  with תיק ברומפטון C-Bag and adapter 685 + 125 = 800 ש”ח
  סכ”ה 6214
  + קיט מנוע עם 2 סוללות = 4300 ש”ח
  סכ”ה 10609 ש”ח

  קילומטר ממוצע ביום – 18. כולל עליה של 240 מטר את הכרמל. היום המתואר פה הוא לא ממוצע אגב. המצברים שלי (זוג מצברים – הקיט המקורי מגיע עם מצבר אחד, תוריד כ-750 ש”ח מה-4300 ש”ח שהוא עלה לי) מחזיקים עבור 20-30 ק”מ, תלוי כמובן כמה אני מדווש עם המנוע (ואני מדווש תמיד) וכמה עליות אני עושה. בלי דיווש בכלל במישור עם סוללה אחת מדדנו עם קיט של יוני קצת פחות מ-10 ק”מ. בפוסט הנוכחי זה היה כ-30 ק”מ. אני רוכב עם cycle analyst כך שאני תמיד יודע כמה דלק נשאר לי!

 4. יצחק בר-גבע says:

  מצאתי הרבה תועלת בכתבות שלך, חנן.
  אני מחפש עצה. אני עומד להחליף את הקטנוע החלומי 3– סמ”ק שלי באופניים חשמליות שיכולים לעלות על אוטובוס בחלק מהמסלול שלי לעבודה ובחזרה.
  ראיתי שאתה בחרת ברומפטון והוא באמת זוכה לציונים טובים. אבל, יש לו גלגלים 16 אינצ’. גלגלים 20 אינצ’ של דהון לדוגמה נותנם יותר מהירות וגם יציבות. מאידך, נראה שנפח האופניים המטופלות יהיה קצת יותר גדול, לא?
  רציתי לשמוע המלצתך לגבי האופניים האופטימאלים שאני מחפש – השילוב המוצלח בין קוטן ומשקל כאשר הוא מקופל (אני רוצה לעלות אתו על אוטובוס עירוני צפוף) לבין מהירות ויציבות כשהוא על הכביש.
  תודה,
  יצחק

Leave a Reply

Your email address will not be published.