סאגת הטכניון

נלהב מההצלחה בניר משה, ועודי סטודנט צעיר המתעמק בלימודיו בפקולטה לאווירונאוטיקה בטכניון, החלטתי לנסות לשלב בין השניים – להרים טורבינת רוח במסגרת הטכניון! אבל, לצערי, כיום הטורבינה ארוזה ומחכה לגואל, והמקום היחידי בו היא מסתובבת, זה בבלוג הנ”ל… אבל, אולי הגיע גואל, בדמות מהנדסים ללא גבולות. נחיה ונראה.

שלמה סלנט – שבסדנתו נבנתה הטורבינה והוא כרסם, חרט ויעץ לנו בכל ענין.

כישלון. הלהבים התנתקו במהירות של 55 קמ”ש, ובנס לא היו נפגעים.

בקיץ שאחרי הטראומה, נבנו להבים חדשים. שוב יש טורבינה. אך המגדל, שתוכנן על גג הבנין, הביא לבעיות בירוקרטיות, של בטיחות עבודה על הגג. גדר בטיחות, וכל מיני מריחות, הובילו לכך שהיום הלהבים נמצאים באילת ומחכים להפוך לגולם לתבנית אצל אשר שהשתתף בקורס בניית טורבינות רוח שהעברתי באילת. מילה אחת פר, והם חוזרים לטכניון!

התמונה סרוקה ממגזין קולי של הטכניון, וצולמה ע”י הצלם אודי גולדווסר, שגם עזר לצבוע את קצות הלהבים באדום לבקשתי. אודי נרצח ע”י החיזבאללה ב-12.6.2006. מתגעגע…

אבל – בטוויסט שמח, הסיפור שלנו קיבל תפנית עליה רמזתי למעלה, ומהנדסים ללא גבולות הרימו טורבינה קטנה (שהם בנו מאפס – אני מקווה שהלהבים והגנרטור שאנחנו בנינו ב-2004 ושכבו במעבדה בה עבדו נתנו השראה כלשהיא) על גג בטכניון!! ווופי! הנה סיכום קצר של המאורע:

טוב – אין ספק שאתמול היה יום משמח. אני ניסיתי במשך שנתיים בתואר הראשון שלי להקים טורבינת רוח לימודית בטכניון. לבנות אותה הצלחנו, בעזרת קורס “פרויקט בבקרה” של פרופ’ פר גוטמן מהפקולטה להנדסה אזרחית, ואנשי הנדסה חקלאית (תת פקולטה בתוך הנדסה אזרחית, אז היא עוד היתה פקולטה משל עצמה) להם כבר נתתי כבוד בדף הזה. אז עכשיו – אני מוסיף דף חדש לסאגת הטכניון, אחרי שפרופ’ מרק טלסניק ומהנדסים ללא גבולות – סניף הטכניון (אותו מרק הקים), בנו בשבועיים האחרונים טורבינת רוח בתכנון Hugh Piggott המפורסם, תחת ההדרכה המקצועית של אלעד ונועם מ-COMET-ME, ואתמול הרימו אותה על גג בנין בטכניון. הטורבינה – 2.4 מטר קוטר, 3 להבי עץ וגנראטור יעודי מבוסס מגנטים קבועים (נאודיום פריט בורון – הנפט החדש אגב) מטעינה מצברים היושבים בקומה למטה, במחסן של הספריה, ויושבת על עמוד נמוך של 4 מטר על גג הבנין. היא די קרובה לשפה, אך עדיין כנראה תהיה בתוך מערבולות הניתוק מהשפה של הבנין – תלוי בכיוון הרוח. זה לא הפריע לה להסתובב בגאון אתמול, לשמחת המקימים!

הנה תמונות מההקמה –

ואם אתם רוצים תמונות של הכננת ושאר החיבורים – הנה קישור להקמה של הטורבינה שבוע לפני באתר הרבה פחות מוצלח בבסיס הבנין.

One Response to סאגת הטכניון

  1. Pingback: יאצק נופל וקם» חנן נסע ירוק

Leave a Reply

Your email address will not be published.