מחירון אופניים חשמליים חלקי – 08/2009

המחירון כאן הוא תוצאה של טלפונים בשבוע האחרון. מדובר בהשוואה חלקית בלבד – אין פה את כל היבואנים, ולא את כל הדגמים שלהם. אני ביקשתי מחירון לקיטים של אופני הרים 26″ בלבד.
אין פה המלצה על יבואן זה או אחר או על קיט זה או אחר, זה תמצאו בביקורות שלי (בקרוב EcoRide). המצב היום בארץ הוא עדיין לא מוסדר, והיום הייתי בבוקר אצל האדם האמון על קביעת התקנות לאופניים חשמליים במשרד התחבורה. אני מקווה שהם יעבדו קשה וכשיצאו התקנות זה יעזור להסדיר את השוק ואיכות הכלים הנמצאים בו. אם כי, אני אני חושב שרוב מה שנמכר בשוק האופניים החשמליים (להבדיל מהקורקינטים) זה מוצרים טובים. אני אודה לכל הגולשים שישאירו פה הערות על הקיטים המוצגים פה, שכן אני לא נסעתי בכולם ואני לא מכיר (וחלקם נסעתי מזמן והם מביאים סחורה שונה היום, כמו ebike.co.il).
לגבי סוללות ליתיום – יש הרבה סוגים, ואני לא רוצה לבלבל אף אחד, ולכן פשוט כתבתי “ליתיום”. העיקר (הוא בת האיכר…) הוא אחריות. המשקל דומה, הבטיחות דומה (למרות הטענות בדבר בטיחות על של הסוללות החדשות – כמו ה-LiFePO4 , סוללות ליתיום-יון או ליתיום-פולימר לא ממש מתפוצצות ספונטנית – בקיצור, יש בטיחותי, ויש סופר בטיחותי), ולכן האחריות, שמובילה לחישוב כמות הטעינות, שמוביל עם מחיר סוללה להחלפה לחישוב העלות באגורות לק”מ – זה העיקר.
כמובן – מדובר בטווח עבור רוכב 75 קילוגרם במישור (ת”א) ללא רוח. המרחקים אמיתיים, והשוותי את כל הקיטים 36 וולט עם סוללה 10 אמפר שעה לאותו טווח של 30 ק”מ למרות שחלק מהיצרנים אומרים מספרים אחרים, ואף אני מדדתי 40 ק”מ ל-Ezee. עבור סוללה כזו, 30 ק”מ זה טווח שמשאיר את הסוללה לא ריקה מדי גם ללא דיווש. אפשר ורצוי עם דיווש להגיע ליותר, אך צריך מגרש שווה עליו להשוות בין כולם ואני מוצא את זה נח.
View more documents from Hanan E. levy.

About חנן

טיסנאי (חופשיים) שעשה הסבה תחביבית לטורבינות רוח קטנות אחרי הצבא (2001). בוגר הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון (2006), ומכון ויצמן (Msc אנרגיה סולארית וארוסולים 2010), עוסק ועסק בתחום אנרגיית הרוח (בונה טורבינות רוח מ-2001) , אנרגיה סולארית (PV ותרמית), אופניים חשמליים (עוסק בתחום מ-2005) ואנרגיות מתחדשות בכלל. נכון ל-2011 - עושה דוקטורט בטכניון, בנושא "מיקום אופטימאלי של טורבינות רוח באזור הררי".
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

16 Responses to מחירון אופניים חשמליים חלקי – 08/2009

 1. GuySoft says:

  יפה, זה נותן תמונה לא רעה כלל.

  האמת רק העובדה שהכנסה לרשימה אחת את כל הספקים בארץ זה משהו יעיל. שאני חיפשתי מקומות למכירה של אופניים חשמליות, חפשתי בנרות.

 2. עופר says:

  שלום,

  ח”ח על ההשקעה, להלן מספר הערות (בשאיפה בונות)
  1. הייתי ממליץ להוסיף קישורים ומספרי טלפון
  2. החלוקה בזמן האחריות אינה נותנת כלום, אם הייתה אחריות לדקה על סוללה – אין זה אומר שהיא לא תטען שוב, מה גם שלאחר שנתיים סביר שתהיה ירידה בטווח (ראה מה קורה לקטנועים החשמליים שלי ושלך)
  3. שים את המסמך כ-HTML, זה יאפשר ליותר אנשים לאתר אותו באתרך כולל דרך החיפוש

  נ.ב, האם 350W לא נוגד את התקנות העתידיות?

  בברכה

 3. חנן says:

  בעולם לאחריות דוקא משמעות רבה. אני מקווה שגם פה. כמו שכבר כתבו לי, שווה להדגיש את ההבדים שיש בתוך סוללות הליתיום, לא רק בין דגמים אלא גם בין יצרנים, ולא עשיתי זאת עדיין. אבל בתור סקירה ראשונית, האחריות מראה על הבטחון שיש ליצרן במוצר שלו, ולכן לטעמי מאוד משמעותית. זה שיש ירידה בטווח זה נכון – זה חלק מהפיסיקה של הסוללה. אתה יכול לצפות ל-80% טווח בסוללות ליתיום-יון עד סוף תקופת האחריות – אבל זה מאוד תלוי בפריקה שלהם, יעני כמה אתה “תתעלל” בהם.

  לגבי 350 וואט – אכן, נכון לעכשיו – זה ינגוד את התקנות העתידיות.

 4. עופר says:

  אין לי שום בעיה עם ההדגשב של תקופת האחריות, אני מסכים עם כל מה שאמרת, רק שלדעתי תקופת האחריות לא משנה את הפיזיקה, וסוללה עם אחריות לשבוע, הזהה לחלוטין לכזו עם אחריות לעשר שנים תתנהגנה בצורה זהה תחת תנאים שווים

  הדבר היחיד שמפריע לי אישית זוהי יצירת המחיר פר ק”מ מחלוקת תקופת האחריות בטווח ובמחיר. זה יוצר נתון שהוא בבסיסו מסולף, אם כי אומר כי הנתון היחיד שניתן לספק כאן באמת הוא זה שבדיעבד.

  המשפט אומר – אל תאמין לסטטיסטיקה עד שתזייף אותה לבד…

  בנוסף, נא טפל ב-spam שמעל תגובתי…

 5. חנן says:

  הי עופר. אין ספק שאנו רוצים להתבסס על נתונים אמיתיים בחישוב של מחיר פר ק”מ. אורך חיים אמיתי של הסוללה תלוי בהרבה דברים, ביניהם גם איך הרוכב ינהג. אין לי איך לכמת את כל הנתונים של הסוללות, או לעשות להם ריצת מבחן בעצמי (סימולציה) ל-AtoB אין דרך פשוטה. לכן הולכים על אחריות.
  ההנחה היא פשוטה –
  ששני סוללות זהות יקבלו אחריות דומה, וסוללות לא זהות יקבלו אחריות שונה.
  כלומר, שהמצב שאתה מתאר לא יקרה.
  האם זה עומד במבחן המציאות? כן. לפי AtoB, שמשתמשים בשיטה הזו כבר מספר שנים.
  מכיון שהרוכב עצמו יכול להשפיע המון על אורך החיים (לא להטעין שבוע אחרי נסיעה שגמרה את המצבר, לרוקן את המצבר באופן קבוע) זוהי בכל מקרה הערכה בלבד.
  ה-spam טופל. עד הספעם הבאה.

 6. נועם says:

  לדעתי צריך להבדיל בין lithium-manganese המכונה lithium-ion לבין lithium iron phosphate – LiFePO4.
  (לפי מה שראיתי לא מוכרים אופניים חשמליות עם lithium polymer).

  לפי:
  http://www.ebikes.ca/store/store_batteries.php
  יש הבדל משמעותי באורך החיים ביניהם. גם בבלוג של החנות הבאה מופיע ההבדל
  http://www.cycle9.com/blog/c9blog.php?id=304523594044084685

  מה שכן, הוא גם מציין שיש הבדלים באיכויות בין בטריות ה- LiFePO4 השונות, אז קשה להשוות, אם כי המשקל יכול לתת אינדיקציה לא רעה לאיכות הבטריה.

 7. רביב says:

  סקירה מעולה, כל הכבוד !

  איפה ניתן למצא השוואה בין סוגי ההנעה הקיימים? למשל mid-drive לעומת hub (אחורי או קדמי), מבחינת משקל, קלות הרכבה, יעילות, חווית נסיעה וכו’
  מבחינתי זו השאלה הראשונה שעולה בבחירה של קיט כזה או אחר.

  למשל, אם אני מבין נכון, ל hub קדמי יש יתרון על אחורי כי הוא קל מאד להרכבה ופירוק במקרה של פנצ’ר, אבל לא ברור לי איך חוית הנסיעה (אפניים עם הנעה קדמית ?!)
  שמעתי גם ש hub כבד יותר מ mid-drive, בקיצור יש הרבה שאלות 🙂

  תודה !

 8. רונן says:

  כל הכבוד על ההשקעה,

  אם אפשר להוסיף עליות אחרות כמו עליות התקנה,
  למשל ב-“אייזיק” הקיט אומנם זול נכון להיום 3900 ש”ח וצריך לשים לב שיש עלות התקנה של
  800 ש”ח (קצת הזוי לטעמי) , אז למי שלא יודע להרכיב את הקיט שזה רוב האנשים זה מאוד מיקר את המחיר שגם כך הוא גבוהה.

 9. חנן says:

  שלום רביב ורונן,
  שניכם צודקים, חסר עוד פרטים, כמו עלויות התקנה והסבר על ההבדלים השונים בין שיטות ההנעה השונות.
  אני אפרסם השבוע ביקורת שעשיתי בסופ”ש על ecoride, ומכיון שהמנוע שם הוא מנוע שרשרת (mid drive) אני מתיחס לנושא הזה.
  בקצרה – הם כולם עובדים מצוין. אני לא חושב שיש משהו נכון בחלק מהטיעונים החוצים המעדיפים אחד על פני השני. אני מעדיף מנועי hub, בעיקר בגלל שהם שקטים משמעותית – אבל מנועי שרשרת לא עושים כל כך הרבה רעש, וסביר שזה לא יפריע לרוב האנשים (כשהסתובבתי בתל אביב עם הקיט של EcoRide ביום שבת, ועצרתי לאכול גלידה ליד בית האופרה, שאלו אותי הרבה אנשים על הקיט, והדגמתי את פעולתו, והם אמרו “איזה שקט!” – אז הכל יחסי!).
  כן, 800 ש”ח זה המון להתקנה. לא סכום שאני ממליץ לשלם. נועם – כמה לקח לך פרידמן עבור חיבור הקיט שלך?

 10. חנן says:

  ולגבי הנעה קדמית ממנוע hub – אתה לא תרגיש את ההבדל. זה לא נהיגת שטח.

 11. אדם says:

  שלום, כל הכבוד על הסקירה של הקיטים הקיימים בשוק כרגע.
  לגבי פרידמן, המחירים והסיכום זהים לשני זוגות עליהם התנסיתי.
  החוויה הייתה מעולה (ואפילו דיי קלה) אבל קצת יקרה. חלק מהמחירים שהם מציינים כוללים אופניים וחלק הם מחירי קיט בלבד.
  האם בטבלה התכוונת למנוע גלגל קדמי או אחורי?
  אני התנסיתי במנוע לצד ההילוכים (לא אל אחד הגלגלים).
  ושוב המחירים דיי זהים

  אדם.

 12. חזי says:

  אהלן, הרבה נושאים מעניינים הועלו פה.
  לי יש מנוע בהספק של 480 וואט, וסוללה במתח של 48 וולט.
  אין לי מילים לתאר את הנוחות והקלות שהאפניים האלה הכניסו לחיי
  כמובן שהתקנתי את הקיט על אופני הרים חביבות שעלו 1500 ש”ח מלכתחילה כך שאני נהנה מהעניין לחלוטין.

  אצלי הקיט מורכב בגלגל הקדמי, אני ביקשתי מאייזיק שיתקין לי כך
  א) מכיוון שלא רציתי שיוריד לי את ההילוכים שמותקנים על הגלגל האחורי (7 הילוכים).
  ב) מכיוון שרציתי לשמור על איזון משקל בין הפלג הקדמי והאחורי של האופניים (הסוללה מאחור והמנוע מקדימה והם שוקלים כמעט אותו דבר)
  ג) הנעה קדמית גם במכוניות מקלה במקום מסויום על כח הדחיפה, שבעצם הופך למשיכה.
  וגם אתה לא יושב על המנוע וכך מקל עליו לדחוף את אופניים.

  האופניים מגיעות היום ל 50 קמ”ש בתנאים אופטימלים, רוכב קטנוע התקרב אלי בזמן שאני נוסע בכביש מהיר מישורי ומסר לי את הפרט הזה (נחמד מצידו).

  לאייזיק יש אתר מעניין ושם הוא מסביר המון דברים http://aizik1.com/ יש שם גם מספר טלפון.
  אייזיק לוקח יקר על ההתקנה, אך רק על ההתקנה, אולי גם על הסוללה אני לא יודע…
  מי שיודע להתקין, ת’פאדל…

 13. אלעד says:

  שלום,

  כקונה אוטוטו אופניים עם קיט חרשתי את האינטרנט ועדיין לא הצלחתי להחליט בין האב למנוע שרשרת…עלה על דעתי שמיקום מנוע השרשרת נמוך ושהוא צפוי לחטוף חבטות מעליות וירידות ממדרכות/מדרגות וכדו’. חנן העלה שני טיעונים נוספים בעד ההאב: שקט יותר וכן שאין צורך לסנכרן בין מאמץ הפידול וההילוך למנוע כי הם עובדים על גלגלים שונים. האם יש לכם מושג אם יש הבדל אטימות בין מנוע האב לשרשרת ? (לא שאסע בגשם אבל נניח שהופתעתי).
  ולבסוף, אייזיק מייצר בארץ להבדיל מיבוא מחברות יותר? ותיקות – יש מושג לגבי האיכות שלו ?

  תודות

 14. דניאל says:

  אלעד,

  1. בקשר למיקום הנמוך יחסית של מנוע שרשרת זה אכן נכון, אך זה לא מפריע לעלות ובטח לא לרדת רוב מוחלט של מדרכות. כמובן שברכיבת שטח אגרסיבית זה יהוה בעיה, אך אני מניח שלא על כך מדובר כאן.

  2. אין צורך לסנכרן בין המנוע לרגליים – זה שקוף לחלוטין עבור הרוכב. להגיד שזה יתרון של מנועים ציריים זה פשוט עוות המציאות – המנוע הצירי לא יודע לנצל את ההילוכים ולכן האפקט העצום שההילוכים נותנים פשוט נעלם. עובדתית, מנוע צירי יתן ביצועים ירודים בהרבה ביחס למנוע שרשרת באותו הספק וזאת בשל חוסר היכולת לשלוט על מומנט הכוח המועבר לגלגל האחורי. ההשואה בין מנוע צירי חזק יותר למנוע שרשרת בהספק נמוך יותר שקולה להשואת אופניים *ללא הילוכים* ורוכב בכושר טוב לאופני הילוכים רכובים בידי אדם רגיל. אולי הראשון יצליח יותר, אך הוא ישקיע משאבים גדולים בהרבה.

  3. אטימות – לא קשור להבדלי האב/שרשרת אלא ליצרן/ספק ספציפי של הרכיבים.

  4. לבסוף – כיום, אף אחד לא מייצר מנועים/סוללות בארץ. שלא יעבדו עליך.

  שנה טובה.

 15. חנן says:

  דניאל – אני לא מסכים איתך, נראה לי לא מדויק מה שכתבת.
  אני עשיתי כידוע בדיקה אמיתית של ביצועים של שני המערכות, נתיחס אליהם כמערכות מייצגות, כי שניהם טובות מאוד.
  המדידה שלי היא בדיוק מדידה של ביצועים – מצד אחד של המערכת הצירית בה המנוע החשמלי לא מחובר להילוכים, ומצד שני של מערכת השרשרת בה המנוע מחובר להילוכים.
  הנצילות יצאה דומה – אפילו יותר למערכת הצירית. עבור המערכת שרשרת (ecoRide) קיבלתי 10.9 וואט-שעה לק”מ (אנרגיה למרחק – זה הנצילות המענינת בכלי רכב) ועבור ה-eZee – מנוע צירי – יצא 9 וואט-שעה לק”מ. כלומר – יצא לי במדידות בלתי תלויות באותו מכשיר שהמנוע הצירי דוקא יותר נציל. זה לא הרבה הבדל, אבל הפואנטה היא שזה לא נכון לומר שרק בגלל שקיט השרשרת משתמש בהילוכים הוא יותר נציל.
  בהשוואה הנ”ל אין שום התיחסות לחוזק המנוע אגב – רק הנצילות. אם כבר, המנוע החלש היה צריך להתבטא במהירות נמוכה יותר ונצילות גבוהה יותר!
  נקודה אחרונה לגבי מנועים חשמליים והילוכים: מנועים חשמליים יודעים לעבוד נהדר בתחום ארוך של סל”ד. לכן הם לא חייבים הילוכים! אסור להתבלבל ולהשוות ישירות למנוע בעירה פנימית, שזה מה שאנחנו עושים בלי לחשוב ממש, כי זה מה שאנחנו מכירים. נכון שההילוכים יכולים לעזור, כי הנצילות של המנוע החשמלי כן משתנה והיא מקסימאלית רק באזור אחד. מכיון שהיא לא משתנה בחריפות, אפשר לוותר על הילוכים בתכנונים מסוימים – כמו במנועים הציריים. ראו את המכונית הזו http://wrightspeed.com/x1.html היא עושה 0-100 קמ”ש על הילוך אחד. ופותחת על כל רכבי הבנזין הקיימים (שחוקיים לכביש) מלבד אחד.
  ולגבי נושא הדיווש – קל לדווש עם המנוע בשני סוגי הקיטים. אני הדגשתי את העובדה שהשילוב הקיים במנועי שרשרת מחייב אותך להתאים את ההילוך למנוע ולא לרוגב. זה הבדל חשוב להבנה. למרות שההילוכים תורמים לנצילות המנוע (אך תוצאות המדידה מראות שאם יש הבדלים במנועים מלכתחילה זה לא יהפוך את הקערה על פיה) הם יכולים לא להתאים לקצב של המדווש.
  בקיט של אקורייד לא זה המקרה, ומאוד נהינתי לרכב עליו. אך במנועים ציריים, מכיון שההילוכים עדיין שיכים לרוכב, ניתן לשים אותם על נקודה אופטימלית למדווש, ללא קשר למנוע.

 16. אלעד says:

  אגב, אחרי נסיעה של מספר ימים עם קיט האיזי 350 ואט, זה יתרון עצום לדעתי לא להזדקק כלל להחלפת הילוכים, שמתבקשת בקיט המחובר לשרשרת.
  נסעתי במגוון מסלולים בעיר בכפר, בעליות, ירידות ומליון מדרכות וכו’ ותמיד הותרתי את הילוך האופניים על הגבוה ביותר. למעשה באופני ה 20 אינץ’ שרכשתי אין צורך בהילוכים כלל. הייתי מעדיף הילוך בודד בתמסורת גבוהה מעט יותר. הצורך לתפעל הילוכים הוא לדעתי מכה, מלבד ב נסיעה מונוטית במסלול רציף ללא הפרעה שזה סצנריו לא נפוץ ברכיבה אורבנית. זו הסיבה העיקרית לדעתי למה לא ללכת על מנועי שרשרת. אף שחשוב לציין שהמחיר אינו מסכים איתי…

Leave a Reply

Your email address will not be published.