מה מפריד אותנו מהקופים?

שיחה מדהימה של Jane Goodall, מדהימה עוד יותר בייחוד שלה – שיחה, הרצאה ללא
שום שקופיות או מצגות power point מטמטמות, אלא פשוט 1 על 1, או בעצם 1 על 1000. ג’ין, שחקרה שימפנזים ב-40 השנים האחרונות, מתחילה את שיחתה בתאור ה”אנושיות” הלא נתפסת של השימפנזים, יכולותיהם הקוגנטיביות, בניית כלים וכדומה, יכולות שיוחסו פעם אך ורק לבני אדם (“שכסיפרתי למנחה שלי על הגילוי של עיצוב כלים אצל שימפנזים, הוא אמר לי שמכיוון שהאדם מוגדר “The tool maker” יצתרכו עכשיו לשנות את ההגדרה, או לקבל את השימפנזים כאחד האדם” …). מתוך זה מתכווננת ג’ין אל הנושא העיקרי של שיחתה – מה מייחד אותנו, בני האדם מהקופים? ומה אנחנו בוחרים לעשות עם זה?

Goodall ֿ(איזה שם מתאים!) מסיימת את שיחתה המפמפמת בבקשה מכולנו, להבין שאנו, ולא הפוליטיקאים, בעלי הכוח לשנות. במעשינו היום יומיים. בצרכנות שלנו. “הילכו בקלילות” עם טביעת הרגל האקולוגית שלכם, צירכו מוצרים אתיים, היו כנים עם איך שאתם חיים.

אמן.

About חנן

טיסנאי (חופשיים) שעשה הסבה תחביבית לטורבינות רוח קטנות אחרי הצבא (2001). בוגר הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון (2006), ומכון ויצמן (Msc אנרגיה סולארית וארוסולים 2010), עוסק ועסק בתחום אנרגיית הרוח (בונה טורבינות רוח מ-2001) , אנרגיה סולארית (PV ותרמית), אופניים חשמליים (עוסק בתחום מ-2005) ואנרגיות מתחדשות בכלל. נכון ל-2011 - עושה דוקטורט בטכניון, בנושא "מיקום אופטימאלי של טורבינות רוח באזור הררי".
This entry was posted in TED טב"ת. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published.