הרצאות

אני מעביר הרצאות בנושאים הבאים:

פרו מכיוון הטורבינה – הניסיון הקצר שלי עם טורבינות רוח בעולם השלישי
רוב שנת 2010 עברה עלי ועל אשתי בפרו, בעבודה עם מתנדבים בעיר טרוחיו והקמת טורבינת רוח עם קהילה מנותקת מרשת החשמל בהרי האנדים הפרואנים. מה משך אותנו לשם? מה זה אומר בדיוק, ומה כבר טורבינת רוח קטנה יכולה לעשות עבור 40 משפחות מנותקות מהרשת? בשעה של הרצאה, הכוללת הרבה תמונות צבעוניות, אגולל לפניכם את הסיפור הזה.

נומרולוגיה של תרבות הצריכה
כולם היום רוצים לחסוך בחשמל, להקטין את צריכת האנרגיה שלהם – אבל מהם בעצם צרכני האנרגיה הגדולים בחיי היום יום? האם זה המזגן? הקומקום? המטען של הפלאפון? אולי זו המכונית הפרטית? ואיך מתבטאת תרבות הצריכה – קניית מוצרים חדשים על כמות האנרגיה שאנו מוציאים? ההרצאה לא מניחה ידע מוקדם באנרגיה, ותתחיל בהסברים פשוטים על ההבדל בין וואט לקוט”ש, אנרגיה והספק, תמשיך במעבר על חשבון האנרגיה המפורט שלנו ותיתן כלים להערכה כזו אצל כל אחד ואחת, ותסכם עם רשימת השינויים החשובים באורך החיים שלנו שיקטינו הכי הרבה את צריכת האנרגיה שלנו.

אנרגיה מתחדשת – היסטוריה, הווה ועתיד
ישראל היתה מחלוצי השימוש באנרגיה סולארית, והיום בין 2-3% מצריכת האנרגיה שלנו מגיעה מהשמש – בצורת מים חמים לרחצה ושימוש ביתי. אז למה היום בגרמניה, בה יש חצי מכמות השמש שלנו יש, יש פי 100 פאנלים סולאריים לייצור חשמל? ברמת הגולן פועלת מ-1992 חוות רוח שמייצרת חשמל נקי וכלכלי – אז למה אנחנו לא רואים יותר חוות רוח בארץ? ההרצאה תעבור על ההיסטוריה של טכנולוגיות האנרגיה המתחדשת העיקריות, הפוליטיקה שיישמה אותם הלכה למעשה, ותדבר על החסמים היום – הטכנולוגיים, הכלכליים והפוליטיים.

אופניים חשמליים – בדרך לתחבורה נקייה
אל עולם האופניים החשמליים הגעתי ב-2005 כשניסיתי לשכנע את חברתי דאז, ואשתי היום, לעלות על אופניים ללא הצלחה. מאז ועד היום גיליתי כלי תחבורה שמשתלב נהדר בוואקום שבין האופניים למכונית, כלי תחבורה שנכנס לאחרונה לישראל באופן חוקי לאחר מאבק על תקינה בו הייתי שותף. מהם אופניים חשמליים? למה לא פשוט לסוע על אופניים?! ואיך הם משתווים כלכלית וסביבתית לשימוש ברכב פרטי או תחבורה ציבורית. על כך ועוד בהרצאה.

על המרצה (עלי) – חנן עינב-לוי Hanan Einav-Levy

אני עוסק בתחום האנרגיות המתחדשות מאז 2001, עת עשיתי הסבה תחביבית מבניית טיסנים לבניית טורבינות רוח קטנות לייצור חשמל. מאז הספקתי להתקין מערכות סולאריות לייצור חשמל, וטורבינות רוח קטנות בארץ ובעולם, וכמו כן לסיים תואר בהנדסה אווירונאוטית בטכניון, ותואר שני בכימיה במכון ויצמן למדע שעסק בניצול אנרגיית השמש. למרות שאני מרבה ונהנה לעסוק בטכנולוגיה, ההחשפות שלי ל”וואקום הקיימות” (sustainability vacuum) בו אנחנו נמצאים מבחינת כמות האנרגיה שאנו צורכים וההשפעה על הסביבה אותה אנחנו נושמים-אוכלים-מריחים מובילה להבנה חד משמעית שהפתרון לא טמון רק בטכנולוגיה. לא, הפתרון לחיים ברי קימא טמון בראש ובראשונה ביכולת בשינוי תרבותי מהותי אצלנו, ובכל העולם המערבי והמתפתח.

One Response to הרצאות

  1. מיכל רבר says:

    האם ניתן להזמין הרצאה לביה”ס בירושלים?
    אתמול קראתי על הפעילויות שלך עם תלמידים בבנית תנורי שמש ומחולל זרם.היום אני לא מוצאת אותם.
    אני מתכננת עם תלמידי המצוינות יום מדעים בנושא אנרגיות מתחדשות.
    חשבתי שאולי הרצאה תהיה דבר מתאים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.